Niebawem Dzień Kobiet, z tej okazji prezentujemy fragment książki o niezwykłych kobietach, które łączyła pasja i wiedza. To dzięki ich wiedzy, odkryciom i badaniom korzystamy dziś z wielu zdobyczy naukowych. Przeczytajcie fragment książki Geniusz kobiet. Historie kobiet, które zmieniły świat nauki.
Piergiorgio Odifreddi w swojej książce przybliża portrety dwudziestu siedmiu genialnych kobiet, które miały odwagę funkcjonować w obszarach zarezerwowanych dla mężczyzn. Uparte i zdolne niejednokrotnie musiały walczyć o prawa do równego traktowania i miejsce w świecie nauki.
W książce spotkamy kobiety, których nazwiska są nam doskonale znane (Curie-Skłodowka czy Hildegarda z Bingen) ale też te o osiągnięciach, których mówi się niewiele (Rosalind Franklin, Tu Youyou). Niezwykłe osobowości, pasja i genialne umysły – tymi słowami można określić wszystkie bohaterki Odifreddiego.
Fragment książki Geniusz kobiet. Historie kobiet, które zmieniły świat nauki:
W epoce coraz mniejszych i coraz szybszych kalkulatorów trudno jest sobie wyobrazić, jak wyglądała epoka tak zwanych obliczeniowców, kiedy to obliczenia potrzebne do wielkich przedsięwzięć, od budowy bomby atomowej po wyścig kosmiczny, wykonywane były przez dziewczęta i kobiety, które spełniały rolę cheap chips, „tanich komponentów”. Rolę, którą zaprezentowały szerszej publiczności powieść “Ukryte działania” Margot Lee Shetterly oraz film Theodore’a Melfiego z 2016 roku pod tym samym tytułem.
Obliczeniowcy odgrywali ważną rolę w astronomii, od czasu, gdy obserwatorium Uniwersytetu Harwardzkiego zapoczątkowało ambitny projekt katalogowania pozycji, jasności i koloru wszystkich gwiazd na niebie, które nowy, trzydziestoośmiocentymetrowy teleskop, nazywany Wielkim Refraktorem, pozwalał obserwować począwszy od 1847 roku. Jako obliczeniowcy kobiety pracowały siedem godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu i zarabiały 25 centów na godzinę za dość nudną i rutynową pracę, która jednak była lepiej płatna i mniej niebezpieczna niż prace w domu czy fabryce.
Najsławniejszą kobietą-obliczeniowcem była Henrietta Swan Leavitt, pracująca w Obserwatorium Harwardzkim, z przerwami, w latach 1893–1921, bardziej ze względu na zainteresowania niż konieczność ekonomiczną. Jej zadanie polegało na badaniu za pomocą szkła powiększającego negatywów płytek fotograficznych wykonanych przy pomocy Wielkiego Refraktora oraz katalogowanie punkcików, które odpowiadały gwiazdom. W szczególności kazano jej skupiać się na tak zwanych zmiennych cefeidach: gwiazdach, których nazwa pochodziła od faktu, że po raz pierwszy zostały zaobserwowane w gwiazdozbiorze Cefeusza i że ich jasność zmieniała się cyklicznie co kilka dni, miesięcy lub lat.
Piergiorgio Odifreddi – włoski matematyk, logik, filozof, eseista. Zajmuje się matematyką, popularyzacją nauki, historią nauki, filozofią, polityką, religią, egzegezą, filologią oraz tematami szeroko rozumianej kultury. Były profesor m.in. Columbia University, Uniwersytecie w Buenos Aires, czy w Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Publikuje książki koncentrujące się na ukazaniu wpływu nauki, w szczególności matematyki, na kulturę humanistyczną.
Źródło: wydawnictwo Copernicus Center Press, Fot. Cirone-Musi (Wikimedia Commons)