Do noworocznych postanowień warto dodać „będę czytał więcej książek”. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem premiery na nadchodzące miesiące. Są wśród nich najbardziej oryginalne powieści, błyskotliwe i wciągające reportaże, trzymające w napięciu thrillery oraz poruszające historie obyczajowe. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Lata

Premiera: 12 stycznia 2022

Literacka autobiografia jednej z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich wreszcie ukaże się po polsku. To mistrzowskie narracyjne laboratorium jest również biografią całego pokolenia. W książce tej rytm życia w powojennej młodości zmienia się wraz z nastaniem epoki Simone de Beauvoir i kontrkultury, a wstyd pochodzenia z klasy robotniczej zmienia się w wstydliwe przyjemności klasy średniej. Historia Ernaux przypada na czas społecznej emancypacji i wyzwolenia seksualno-obyczajowego. Opisana w autobiografii epoka jest przełomowa nie tylko dla Francji, ale całej Europy.

To jest wasz kraj to jest mój kraj

Premiera: 19 stycznia 2022

Jeden z najbardziej legendarnych dziwaków Ameryki, ojciec folkowych pieśniarzy, kronikarz klasy pracującej. Woody Guthrie to wyjątkowa postać nie tylko w historii muzyki. Jego protest songi ukształtowały kolejne pokolenia zaangażowanych ludzi kultury i przetarły szlaki rodzącej się kontrkulturze. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1943 roku. Guthrie opisuje w niej swoje fascynujące losy – od dzieciństwa na równinach Oklahomy przez lata spędzone na tułaczce po całych Stanach. To jeden z najważniejszych bardów Ameryki!

Wędrowiec

Premiera: 26 stycznia 2022

Powrót świetnie przyjętego, międzynarodowego bestsellera „Istota zła”. Luca d’Andrea często porównywany jest do Kinga, Lovecrafta, Deavera i Nesbo. „Wędrowiec” to prawdziwy, pełnokrwisty thriller, którego akcja rozgrywa się w surowych górskich okolicznościach. Mimo sławy i uznania pisarz Tony Carcano nie czuje się spełniony. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Sibylle, niebezpiecznie fascynującą dwudziestolatkę. Dziewczyna zaprowadzi go w odmęty pewnej tajemnicy z przeszłości, z którym Tony będzie musiał się zmierzyć…

Czarny telefon

Premiera: 26 stycznia 2022

O „Czarnym telefonie” dopiero zacznie być głośno. Nie tylko ze względu na tytułowe opowiadanie, które ekranizacja wejdzie do kin w 2022 roku. Książka ta jest nowym wydaniem „Upiorów XX wieku”, zbioru opowiadań, który przyniósł Joemu Hillowi międzynarodową sławę. Jack – trzynastolatek z poważnymi kłopotami życiowymi – budzi się w brudnej piwnicy, które ściany… pokryte są krwią. Na środku pokoju leży czarny telefon, jedyne połączenie ze światem. Czy Jackowi uda się uwolnić z rąk psychopaty? To literatura grozy w najlepszym wydaniu.

Klara i słońce

Premiera: 09 lutego 2022

Najbardziej popularna książka brytyjsko-japońskiego pisarza w nowej, wyjątkowej edycji. Wyjątkowa narratorka tej książki zabiera cię w przejmującą podróż po meandrach ludzkiej psychiki. Tytułowa Klara to Sztuczna Przyjaciółka, inteligentny robot-android, który czeka w sklepie na klienta, który zabierze ją do domu. Z witryny sklepu obserwuje świat ludzi i zastanawia się, jaki on jest. Wreszcie nabywa ją pewna nastolatka i Klara musi jej we wszystkim służyć. Chce wywiązać się ze swojego zadania, ale obcowanie z ludźmi jest wyjątkowo trudne. To ciepła i budująca opowieść o wielkiej sile więzi emocjonalnych.

Moda Vintage

Premiera: 27 stycznia 2022

Merytoryczny, obszerny i kompletny – najlepszy dostępny w języku polskim przewodnik po modzie vintage. Nie jest to jednak standardowy podręcznik do historii mody. To oryginalne i wyczerpujące opracowanie, które pokazuje, jak przeszłość wywiera wpływ na przyszłe trendy. W książce czytelnik odnajdzie pracy wybitnych projektantów światowej sławy. Nie brakuje również długich komentarzy do polskich artystów i mniej znanych marek. Książka pełna jest również ciekawostek ze świata alternatywnej mody.

Patrząc w słońce

Premiera: 26 stycznia 2022

Wszyscy jesteśmy skończoną materią i większość otaczających nasz rzeczy zostanie na tym świecie dłużej niż my. Smutne? Raczej normalne. Książka Yaloma to poruszające studium kwestii śmiertelności. Jak strach przed śmiercią leży u podstaw większości naszych niepokojów? Na kartach swojego dzieła autor przekonuje czytelnika, że warto zmierzyć się z własną śmiertelnością. Skłania to bowiem do zmiany priorytetów. Inspiruje również do tego, by głębiej przeżywać czas, który został nam dany i nawiązywać możliwie silne więzi z innymi.

Przynależność

Premiera: 26 stycznia 2022

Nie pasujesz do otoczenia? Czujesz się nieswojo w tym towarzystwie? Czy obecność innych męczy Cię i skłania do refleksji nad własną odrębnością? Paradokalne jest to, że świat jest dziś połączony jak nigdy, a ludzie są jak nigdy samotni i wyalienowani. Żyjąc w poczuciu wyobcowania, bezskutecznie poszukujemy drogi do odzyskania swojej niepowtarzalnej jaźni. A co jeśli poczucie nie jest żadnym miejscem, lecz zapomnianą przez nas umiejętnością? W swojej książce Toko-pa Turner, światowej sławy badaczka snów, zainspiruje czytelnika do szukania autentyczności w dzisiejszym świecie.

Gujcio

Premiera: 11 stycznia 2022

Literatura obyczajowa w najlepszym wydaniu. Opowieść o trudnych chwilach i roli rodzinnych więzi, które okazują się lekiem na całe zło świata. Patrick żyje życiem samotnika. Jest dawną gwiazdą telenoweli i wyautowanym gejem. Gdy po śmierci żony jego brat w desperacji powierza mu swoje dzieci do opieki, wszystko się zmienia. Nastoletni bratankowie wywracają życie tego mężczyzny do góry nogami. Zmuszają Patricka również tego, by wreszcie odpowiedział sobie na pytanie o to, kim jest i czego tak naprawdę pragnie. To wzruszająca powieść, która podbija serce i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Drogie dziecko

Premiera: 04 stycznia 2022

Twórczość Maruli Liu wyznacza nową epokę w literackim świecie Tajwanu. Pisarka zrywa bowiem z tradycyjnymi i objętymi nakazami tematami i motywami, by tworzyć wyłącznie na własną rękę i bez odwoływania się do krępującej ekspresję tradycji. Prezentowany polskiemu czytelnikowi zbiór opowiadań daje świadectwo unikalności stylu Liu. Autorka eksperymentuje z narratorem i punktami widzenia w taki sposób, że pozornie najbardziej prywatne tematy zyskują znamiona uniwersalnych. To kobiecy głos na miarę literatury XXI wieku.

Ostatni świadek

Premiera: 26 stycznia 2022

II Wojna Światowa ma się ku końcowi. Jest zima 1945 roku gdzieś na Dolnym Śląsku. Polacy, którzy wracają na swoje ziemie, natrafiają na niemieckie „skarby”. Znajdują zrabowane przez nazistów dzieła sztuki, drogą porcelanę, biżuterię. Autorka tego wciągającego reportażu wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. Spędza wieki w archiwach i odkrywa historie zbrodni nazistowskich popełnionych w żądzy złota, śledzi mafię mającą powiązania z oficerami SS, rozmawia z dziecięcymi „strażnikami skarbów.” Jak się okazuje, po zakończeniu wojny walka wcale nie ustała i wszyscy chcą położyć łapę na zrabowanych skarbach.

1 Shares:
Może zainteresować Cię także