Czy każdy może zostać astronomem? Uważamy, że tak! A 14 kwietnia 2023 r. to wyjątkowa okazja, by wykonać pierwszy ruch – podnieść głowę do góry w Dniu Gapienia się w Niebo w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Później warto wybrać się do księgarni i kupić książki, które dostarczą wiedzy o tym, co nad naszymi głowami i jak się temu przyglądać.

Dlaczego gwiazdy migocą, czyli obserwuj niebo od dziecka

Nauka jest wszędzie i jest wszystkim, co kiedykolwiek się wydarzyło w całej historii cywilizacji. Czy macie ten rodzaj ciekawskiego i dociekliwego umysłu, który jest konieczny, żeby ją zgłębić? Czy potraficie poradzić sobie z tymi wszystkimi fantastycznymi możliwościami, które nauka nam daje? Interesują was fascynujące fakty i niezgłębione tajemnice? Jeżeli tak, to ta książka jest dla was! Książka językiem dzieci wyjaśnia prawa, którymi rządzi się świat nauki. Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania dotyczące rozmaitych zjawisk! Od najmniejszej bakterii po największe czarne dziury. Od mikroskopijnych stworzeń po największe bestie, jakie kiedykolwiek przemierzały Ziemię. Od wnętrza waszego ciała po najdalsze zakątki Wszechświata. Z czego zrobiony jest Wszechświat? Co jest w środku czarnej dziury? Jak blisko jest Księżyc? Dlaczego nie czuję, że Ziemia się kręci? Wiesz? Nie?! Dowiesz się z książki „Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania”!

Na własne oczy, czyli głowa do góry!

Ze Wstępu:

Moim zamiarem jest pokazanie Ci ścieżki omijającej szerokim łukiem encyklopedyczne dane i rozgardiasz najświeższych doniesień o dokonaniach astronomów, skłonienie do popatrzenia na świat od nowa, sceptycznie, niezupełnie dowierzając podręcznikowej wiedzy, niemal tak, jakbyś poznawał go od nowa. Chciałbym ośmielić Cię do spotkań sam na sam z wielkim światem przyrody, pomóc Ci zobaczyć go na własne oczy i ogarnąć własną myślą.

Książka „Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi” adresowana jest do wszystkich miłośników astronomii, aktywnych obserwatorów zjawisk astronomicznych oraz erudytów, którzy pragną sobie przyswoić podstawy obserwacji nieba.

Każdy rozdział składa się z trzech podstawowych części.

·    W części „poczytaj” Czytelnik jest wprowadzany w specyfikę zagadnienia. Autor przedstawia pojęcia, które pomagają mu usystematyzować dotychczas zdobyte informacje.

·    Część „sprawdź” stanowi kręgosłup książki, czyli opis prostych obserwacji (nieszablonowych), które nie odwołują się do doświadczenia czytelnika w tej materii, nie wymagają od niego zaawansowania merytorycznego ani użycia profesjonalnego sprzętu obserwacyjnego.

·    Część „pomyśl” ma za zadanie skłonić do refleksji nad wykonanym doświadczeniem, zachęcić do formułowania wniosków.

Cennym źródłem informacji o metodach prowadzenia obserwacji i sposobie wykorzystania posiadanego (nieraz bardzo prostego) sprzętu jest dodatek Przypomnienia, uwagi, porady. Książka nie wymaga czytania rozdziałów po kolei, zgodnie ze spisem treści. Otwarta na dowolnej stronie zachęca prostotą przekazu, propozycją interakcji ze światem nauki i formułowaniem eksperymentów myślowych.

W stronę nieba, czyli interaktywna szkoła astronomii

Gdybyśmy pomniejszyli Ziemię do wielkości jabłka, to nasza cywilizacyjna aktywność, poza sporadycznymi wypadami w kosmos, zawierałaby się w pokrywającej je skórce. My, przeciętni mieszkańcy Ziemi, wybiegamy poza tę granicę tylko wzrokiem, myślą i wyobraźnią… Kolejna publikacja Andrzeja Branickiego – autora bestsellera „Na Własne Oczy”, nauczyciela akademickiego i niestrudzonego popularyzatora astronomii – nie jest tradycyjnym podręcznikiem utrwalającym wiedzę astronomiczną. To swoista podróż skłaniająca do przemyślanej obserwacji otaczającej rzeczywistości, starań o zrozumienie tego, co widzimy, a nade wszystko do samodzielnego myślenia. Pozbawiona jest przy tym nudnych, encyklopedycznych informacji.

Dzięki lekturze tej książki:

· poznasz przyczyny barwności ziemskiej atmosfery i odległych mgławic, a także konstrukcje teleskopów, ich podstawowe cechy,

· nauczysz się, jak określać orientację płaszczyzny orbity Ziemi, odnajdywać na niebie planety i inne znane obiekty,

· dowiesz się, jak samodzielnie wyznaczyć grubość ziemskiej atmosfery, kształt orbity Księżyca, promień orbity Wenus oraz kształt naszej Galaktyki,

· poznasz historię powstawania Ziemi, ziemskiego życia i metody odkrywania planet poza słonecznych.

Zapraszamy do niezwykłej wędrówki poza horyzont, z której wrócisz bogatszy o nowe, niezwykłe doświadczenia!

Na lewo od Oriona, czyli weź ciepły koc, ustaw teleskop i obserwuj niebo

Zrozumiały przewodnik po nocnym niebie dla osób zafascynowanych Wszechświatem, ale błądzących wśród tysięcy jasnych plamek. Z książki tej dowiesz się m.in: jak działa podstawowy teleskop i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu i akcesoriów, w której fazie księżyca najlepiej obserwować jego powierzchnię, w którym miesiącu najlepiej obserwować Mgławicę Oriona, jak na mapie nieba odnaleźć planetę, która Cię interesuje danej nocy. „Na lewo od Oriona” zawiera listę najciekawszych obiektów do obserwacji za pomocą małego teleskopu, ułożoną według miesięcy, w których są one najlepiej widoczne, oraz ich lokalizacji.

50 idei, które powinieneś znać.  Astronomia

Polskie wydanie światowego bestsellera literatury popularnonaukowej, część pasjonującej serii: “50 idei, które powinieneś znać”. Książka ta jest uczczeniem największych idei astronomii oraz genialnych, wnikliwych, a czasami obrazoburczych umysłów, które pomogły je kształtować. W pięćdziesięciu tematach opisano najważniejsze odkrycia i zjawiska astronomiczne, począwszy od różnorodnych planet i innych światów na naszym niebiańskim progu, poprzez życie i śmierć gwiazd, aż po strukturę i pochodzenie samego Wszechświata. Niektóre z omawianych teorii mają wielowiekową historię, inne są zaskakująco nowoczesne, a jeszcze inne są w trakcie tworzenia – jedną z najpiękniejszych cech astronomii jako nauki jest to, że podobnie jak sam Wszechświat, nigdy nie stoi w miejscu.

50 idei, które powinieneś znać to seria książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień – tych trudnych oraz tych zupełnie podstawowych – które od dawna towarzyszą ludzkości w misji zrozumienia świata. Seria prezentuje najważniejsze teorie i idee z głównych dziedzin wiedzy, stanowiąc świetny punkt wyjścia do dalszej nauki. Obowiązkowa lektura dla każdego początkującego erudyty! 

0 Shares:
Może zainteresować Cię także
Ściśle tajne Paweł Beręsewicz
Więcej

Recenzja: Ściśle tajne

Po lekturze pozostaje tylko złość na Pana Boga lub Los – jak kto woli: że pół wieku temu urodził się jeden Paweł Beręsewicz zamiast dwóch. Co by się podziało w literaturze! Dzieci traciłyby wzrok od niecierpliwego czytania!