Wiemy, czym jest laser, ale kto z nas wie, jak powstał? W księgarniach jest już dostępna książka Odyseja laserowa, autorstwa samego wynalazcy tego niezwykłego urządzenia.

Już Albert Einstein w drugiej dekadzie XX wieku utrzymywał, że możliwe jest pobudzenie atomów do emisji światła. Zanim jednak udało się to udowodnić mijały kolejne lata. Podwaliną dla powstania lasera był wynalazek trzech amerykańskich naukowców, którzy odkryli, że najmniejsze cząsteczki materii mogą emitować mikrofale – urządzenie takie nazwano maserem.

Pierwszy laser (rubinowy) został skonstruowany przez Theodore’a Maiman’a w 1960 roku, co wywarło wielki wpływ na wiele dziedzin nauki i techniki – biologię, medycynę, technologie. Historię tego niezwykłego wynalazku w książce Odyseja laserowa opowiada sam Theodore Maiman. Publikacja wprowadza czytelnika w świat intryg i polityki, będący tłem i zarazem kontekstem samego odkrycia. Przedstawia niezwykłe okoliczności związane nie tylko z samym odkryciem lasera, ale i z atmosferą panującą wówczas w świecie nauki i wielkiego przemysłu.

Theodore Maiman – amerykański fizyk. W 1960 skonstruował laser rubinowy – pierwszy działający laser (patent nr 3,353,115). Maiman w 1983 został uhonorowany Nagrodą Wolfa w fizyce, a w 1987 został wyróżniony prestiżową Nagrodą Japońską.

Źródło: WN PWN, fot. Wikimedia Commons

1 Shares:
Może zainteresować Cię także