Panuje mit, że literaci nie mają grosza przy duszy. Czy to prawda? Czy z literatury da się żyć? Publikujemy ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy.

Według raportu tygodnika „Wprost” najbardziej dochodowymi gatunkami literackimi są thrillery oraz książki dziecięce. Na pierwszy rzut oka to może trochę nieoczywiste – Polacy przecież na ogół czytają raczej niechętnie – ale w naszym kraju istnieje ogromny rynek książki.  Z pisania literatury tylko nieliczni autorzy i autorki są w stanie się utrzymać. Niemniej, jest wśród nich kilku milionerów.

10. Rafał Kosik

Ranking otwiera Rafał Kosik, autor wielu entuzjastycznie przyjętych powieści sciencie-fiction, takich jak ”, „Vertical”, „Kameleon” czy „Różaniec” czy cykl powieściowy „Felix, Net i Nika”. Kosik pisze głównie dla dzieci i młodzieży, jednak jego powieści znajdują czytelników bez względu na wiek. Ze 159 958 egzemplarzami sprzedanych książek pisarz zarobił w 2021 roku 571 431 złote.

Rafał Kosik, Fot. Wikimedia Commons
9. Katarzyna Bonda

Bonda jest bestsellerową autorką kryminałów, thrillerów i książek detektywistycznych. To jedna z niekwestionowanych mistrzyń tych gatunków. Debiutowała w 2007 roku powieścią „Sprawa Niny Frank”, od tego też roku prowadzi też niezwykle popularną literacką serię o kryminalnych przygodach śledczego Huberta Meyera. Ze 167 045 egzemplarzami sprzedanych książek pisarka zarobiła w 2021 roku 612 550 złote.

Katarzyna Bonda. Fot. Wikimedia Commons
8. Ałbena Grabowska

Jedna z najciekawszych polskich autorek powieści obyczajowych oraz trzymających za serce opowieści miłosnych. Ałbena Grabowska nie planowała kariery literackiej – z zawodu jest lekarką. Popularność wśród czytelników zawdzięcza w pierwszej kolejności świetnie przyjętej sadze „Stulecie Winnych”, epickiej opowieści o rodzinie z warszawskiego Brwinowa, opowiadanej na tle burzliwych wydarzeń XX wieku. Ze 158 358 egzemplarzami sprzedanych książek pisarka zarobiła w 2021 roku 656 079 złote.

Ałbena Grabowska, Fot. Wikimedia Commons
7. Justyna Bednarek

Debiutując w 2014 roku wierszowanymi bajkami dla dzieci „Lenek i podróż”, „Lenek i gwiazdka” oraz „Lenek i polowanie”, Justyna Bednarek zaczęła błyskawiczną karierę. W ciągu kilku lat stała się najbardziej rozpoznawalną autorką literatury dziecięcej. Szczególną popularność zdobyła jej seria książek o przygodach skarpetek. Książkom Bednarek zawsze towarzyszą inspirujące i pobudzające wyobraźnię ilustracje. W 2021 roku autorka sprzedała 240 970 egzemplarzy książek i zarobiła 745 347 złote.

6. Olga Tokarczuk

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać naszej noblistki i laureatki prestiżowej nagrody Bookera za powieść „Bieguni”. Czy zadziwia kogoś to, że jest dopiero szósta na naszej liście? Międzynarodowy sukces Tokarczuk pozwala jej nie zawsze łatwej literaturze rozbrzmieć w światowym obiegu. Autorka „Ksiąg Jakubowych” w 2021 roku sprzedała 180 446 egzemplarzy książek, zarabiając na nich 770 072 złote.

Olga Tokarczuk, Fot. Wikimedia Commons
5. Natalia de Barbaro

Piąta pozycja w naszym rankingu otwiera listę literackich milionerów. Dla autorki świetnie przyjętej „Czułej przewodniczki” – poradnika, który pomógł tysiącom kobiet poznać siebie – rok 2021 był z pewnością łaskawy. Nie tylko zdobyła statuetkę Empiku, ale również sprzedała 385 899 egzemplarzy swojej książki i zarobiła 1 356 481 złote.

4. Andrzej Sapkowski

Książki Sapkowskiego należą do tego rodzaju klasyki, która zawsze będzie dobrze się sprzedawać. Autor „Wiedźmina” jest z pewnością najważniejszym twórcą polskiej fantastyki. Mimo tego, że w 2021 roku nie opublikował żadnej nowej powieści, sprzedał 493 769 egzemplarzy książek i zarobił 2 065 752 złote.

Andrzej Sapkowski, Fot. Wikimedia Commons
3. Anita Głowińska

Ostatnie miejsce na podium w naszym rankingu zajmuje autorka i ilustratorka książek dla najmłodszych czytelników. Głowińska słynie z serii takich jak „Kicia Kocia” czy „Cała Polska czyta dzieciom”. W 2021 roku sprzedała rekordową ilość 1 959 740 egzemplarzy swoich cieniutkich i tanich książeczek, na których zarobiła 2 189 803 złote.

2. Marta Galewska-Kustra

To z pewnością najbardziej literacka spośród wszystkich polskich logopedów i logopedek. Jej seria „Pucio” – opowiadająca o sympatycznych przygodach dociekliwego chłopczyka – cieszy się wielką popularnością wśród najmłodszych czytelników. Obok waloru estetycznego książki Galewskiej-Kustry mają duża wartość edukacyjną – stąd niebywały sukces autorki. W 2021 sprzedała 834 196 egzemplarzy i zarobiła 2 417 270 złotych.

1. Remigiusz Mróz

Niekwestionowany lider naszego rankingu to Remigiusz Mróz, którego książki równie szybko pojawiają się każdego roku i wyprzedają. Autor bestsellerowych powieści kryminalnych jest ogólnopolskim fenomenem, jeśli idzie o pisarstwo komercyjne. Od lat utrzymuje się na pierwszym miejscu najlepiej zarabiających twórców. W samym 2021 roku sprzedał 1 086 275 egzemplarzy swoich książek, zarabiając na nich – uwaga – 3 480 560 złotych.

Remigiusz Mróz, Fot. Wikimedia Commons

0 Shares:
Może zainteresować Cię także