17 lutego obchodzimy Dzień Kota – święto wszystkich futrzastych czterołapów, które mają swoich godnych przedstawicieli w literaturze. Zebraliśmy dla Was historie kilku kocich postaci występujących w powieściach i bajkach autorstwa polskich oraz zagranicznych autorów. Czy znacie je wszystkie?

Koci bohaterowie są domeną nie tylko książek skierowanych do najmłodszych czytelników. Odgrywają także znaczące role w powieściach przeznaczonych dla bardziej dojrzałego odbiorcy. Niezależnie, czy należycie do miłośników kotów, psów czy innych zwierząt domowych, zapoznajcie się z kocią ofertą w Księgarni Internetowej PWN. Znajdziecie tam nie tylko pozycje literackie, ale także gry, zabawki i artykuły papiernicze.

Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Przygody kota Filemona

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Przygody tego kota zna praktycznie każdy – także dzięki animacji emitowanej w telewizji pod koniec lat 70. Ubiegłego wieku. Filemon, mały ciekawski kotek, mierzy się z nie lada wyzwania na podwórku i w domu. Wciąż się tyle dzieje, a wszędzie trzeba zajrzeć, wszystko obejrzeć, a może nawet machnąć na coś łapą? Oprócz młodego Filemona, kocią reprezentację uzupełnia kot-senior, Bonifacy. Za wydanie niezapomnianych przygód Filemona i Bonifacego z klasycznymi ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak odpowiada Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Idealna lektura dla: całej rodziny, fanów klasycznej ilustracji

Tematy przewodnie: historia dwóch rezolutnych kociaków

Arkadiusz Błażyca, Kot Biznesik

Wydawnictwo Fundacja Instytut Carla Mengera

Bohaterem książki jest Kot Biznesik, który zaraz po zakończeniu szkolnej edukacji, udaje się do pracy na łowisku Pana Etata. Jak szybko zauważa, nie jest łatwo utrzymać się ze zgromadzonych w ten sposób ryb. Młody Kot poprzez zdobywanie doświadczeń uczy się przedsiębiorczości i finansowej niezależności. Jego historia może być inspiracją nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców i opiekunów. Opowieść ma za zadanie promowanie przedsiębiorczości zamiast biernej postawy etatowca.

Idealna lektura dla: dzieci i rodziców, którzy u swoich pociech chcą rozwinąć żyłkę przedsiębiorcy

Tematy przewodnie: historia rezolutnego kota przedsiębiorcy

Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata (przeł. Andrzej Drawicz)

Wydawnictwo Rebis

Kot, który uwielbia szachy, wódkę i marynowane grzybki? To oczywiście musi być Behemot, czarny kocur, powołany do życia na stronach powieści „Mistrz i Małgorzata”. Kot należy do demonicznego orszaku Wolanda – i jak na przedstawiciela piekieł, cechuje się wyjątkowymi manierami. Behemota odznacza też niepokojące poczucie humoru. Co jakiś czas przybiera ludzką postać.

Idealna lektura dla: wielbicieli klasyki literatury

Tematy przewodnie: historia rezolutnego kota, który zna się na magii

Agata Romaniuk, Malwina Hajduk, Kocia Szajka (seria)

Wydawnictwo Agora

Koci bohaterowie wykreowani przez pisarkę Agatę Romaniuk i ilustratorkę, Malwinę Hajduk, podbili serca małych czytelników. Przygody Kociej Szajki, buszującej w zaułkach i zakątkach Cieszyna, zostały zaprezentowane w kilku tytułach, z których każda ma kryminalny motyw przewodni. Rozwiązanie detektywistycznych zagadek staje się zadaniem Komandosa – przywódcy Szajki, oraz jego brygady. Dzięki ich czujnym oczom (i ogonom!) mieszkańcy Cieszyna mogą spać spokojnie – żadna sprawa nie zostanie bez odpowiedzi.

Idealna lektura dla: młodszych fanów kryminałów – z pazurem

Tematy przewodnie: historia całej szajki rezolutnych kotów z Cieszyna

0 Shares:
Może zainteresować Cię także