Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego. Czy jest jakiś lepszy pomysł na prezent dla dzieci niż książka? Wydawnictwo Muchomor od 20 lat wydaje książki, które pokazują dzieciom świat sztuki i natury oraz edukują w ciekawy, przystępny sposób. W ofercie Muchomora znajdziecie coś ciekawego dla każdego dziecka!

Żywioły. Książki przyrodnicze dla dzieci

Jeśli dziecko ciągle zadaje pytania o to, jak funkcjonuje przyroda, fascynują je zjawiska atmosferyczne i chce wiedzieć, „jak działa” ogień lub wiatr – to dla niego jest seria Żywioły. Anna Skowrońska świetnie pisze o tych złożonych zagadnieniach tak, by młody człowiek, który nie zna jeszcze dobrze zasad rządzących w fizyce, chemii czy geologii, znalazł odpowiedzi na swoje pytania. Książki świetnie ilustrują Agata Dudek i Małgorzata Nowak.

W serii ukazały się już trzy tytuły: „Wiatr” – zabierze was w niezwykłą podróż, podczas której zobaczycie, co dzieje się gdy nadciąga tornado, jak wędruje pył znad Sahary i jak szybuje albatros; „Woda” – wytłumaczy Wam dlaczego nie możemy bez niej żyć, pokaże że stykamy się z nią codziennie i że wiąże się z najpiękniejszymi, ale i bardzo groźnymi zjawiskami w przyrodzie; najnowszy w serii jest „Ogień”.

Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami.  Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania, a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary, płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory.

Bardzo ciekawą pozycją dla miłośników przyrody jest książka Katarzyny Radziwiłł z ilustracjami Joanny Gębal „Bez słów” – o tym, jak porozumiewają się istoty w świecie przyrody. Czy zwierzęta i rośliny potrafią przekazywać sobie informacje? W jakich sposób to robią? Czy krzew akacji może ostrzec rosnące obok drzewa przed nadchodzącą żyrafą? Jak daleko po oceanie niesie się pieśń wieloryba, i jak ona brzmi? W świecie przyrody nieustannie toczą się „ rozmowy“. Niektórych nawet nie zauważamy, innych nie potrafimy zrozumieć. Ale ta książka może nam w tym pomóc!

His- i herstoria. Opowieści o dziejach świata z perspektywy kobiet i noblistów

A dlaczego w szkole uczymy się historii, w której bohaterami są królowie, generałowie i stratedzy? Dlaczego nie rozmawiamy o kobietach – faraonach, życiu codziennym kobiet w starożytnej Grecji i tej całej absurdalnej historii z paleniem czarownic na stosie? Ta książka może to zmienić! „Historia kobiet” Katarzyny Radziwiłł z ilustracjami Joanny Czaplewskiej pokazuje losy świata z perspektywy kobiet.

Jeśli mamy do czynienia z niesamowicie ambitnymi uczniami, którzy wysoko stawiają sobie poprzeczkę, to dobrym pomysłem na nagrodę książkową na koniec roku dla nich jest książka „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Bo do  zdobycia nagrody Nobla można zacząć się przygotowywać już od najmłodszych lat! Z tej książki dzieci dowiedzą się, kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda, kto i za co ją przyznaje. Poznają też niektórych laureatów i ich osiągnięcia.

Jestem obywatelem! Książki dla dziecka, które uczą być patriotą

Genialny Serge Bloch w duecie z Marcem Shulmanem opowiada młodszym dzieciom o tym, na czym polega prawo głosu. Wyborów dokonujemy przecież codziennie. Jabłka czy pomarańcze? Trampolinę czy basen? Książka „Głosuję! Wybieram!” to proste wprowadzenie do głosowania, które przenosi młodego czytelnika od dokonywania wyborów dotyczących jedzenia i zabawy do bardziej skomplikowanych, na przykład tych dokonywanych przez całą klasę. Następnie autor wyjaśnia, w jaki sposób takie same zasady mają zastosowanie, gdy głosujemy i wybieramy ludzi, którzy będą nami rządzić!

Anna Skowrońska opowiada o naszej ojczyźnie w porządku alfabetycznym. W książce „Alfabet polski” znajdziemy hasła od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami.

Elementem postawy patriotycznej jest dobre wychowanie, na które składa się także życzliwość. Książka „Łatwo być miłym” to mądry poradnik dla osób w każdym wieku.  Po prostu podziękuj. Uśmiechnij się. Zaproponuj pomoc. Kiedy jesteś miły, inni też są mili. Życzliwość to cenna cecha, którą wszyscy posiadamy. Można ją praktykować wszędzie i z każdym, nie wymaga wiele pracy, nauki ani poświęcenia, a sprawia, że dobrze czują się ci, którzy ją okazują, i ci, którzy ją otrzymują. Czy to nie jest niesamowite? Słodka świnka, zabawna i przede wszystkim bardzo miła, pokazuje nam, jak łatwo być miłym!

Z tego i nie z tego świata. Książki o kosmosie i fizyce

Marta Ignerska zabiera nas w „Świat Lema”. Książka wprowadza młodego czytelnika w twórczość Stanisława Lema. Ponad dwadzieścia cytatów z najważniejszych dzieł Lema zilustrowanych przez Martę Ignerską pokazuje, jak niezwykłą przygodą może być zanurzenie się w twórczości jednego z najważniejszych autorów science fiction. Pierwszy krok, by zostać czytelnikiem „Cyberiady”, „Bajek Robotów”, „Solaris” i innych książek Lema.

A czy Albert Einstein był kiedyś dzieckiem, zanim stał się geniuszem? Oczywiście! Był chłopcem, który bardzo lubił chłopackie sprawy, jak jazda na rowerze. Ale może już wtedy rozmyślał o podróżowaniu z prędkością światła? W tym genialnym umyśle pojawi się jeden z najbardziej rewolucyjnych pomysłów, jakie kiedykolwiek wymyślono. Od chłopca nieskończenie zadziwionego cudem świata, Albert Einstein wyrósł na geniusza, który rzucił głębokie światło na nasze zrozumienie wszechświata.
Jennifer Berne i Vladimir Radunsky zapraszają czytelnika, do podróży z Einsteinem, podróży pełnej ciekawości, śmiechu i nauki, która pokazuje potężny wpływ wyobraźni na życie człowieka.

Pechowy nosorożec. Książki dla dzieci o filozofii

A może posłuchamy bajki? Bajki filozoficznej? To niezwykła książka Michela Piquemala, która zawiera 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii. Do każdej dołączony jest komentarz, który wprowadzi Cię do pracowni filozofa. A tam… Możesz wykroczyć poza dosłowne znaczenie bajki. Możesz stawiać pytania i szukać odpowiedzi, możesz dyskutować z rodzicami, kolegami, nauczycielami. Jaki jest sens życia? Czym jest dobro? Jaka jest cena wolności? Możesz poznać greckich filozofów Diogenesa i Sokratesa, przeczytać bajkę Schopenhauera, poznać opowieści z dalekich chin i Persji. Poznasz stare ponadczasowe treści w nowej formie w doskonałym tłumaczeniu Heleny Sobieraj.

Polecamy też bajkę o nosorożcu, który chciał nauczyć się latać. Szukał więc pomocy u wróbla. Niestety rady wróbla były poczciwe, ale nie były mądre… Profesor Leszek Kołakowski napisał bajkę „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” w 1966 roku dla córki Agnieszki, ale cenzura PRL nie dopuściła do jej wydania, Muchomor wydał ją z pięknymi ilustracjami Doroty Łoskot Cichockiej. Książka jest lekturą dla klas 1-3.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z książkami dla dzieci w każdym wieku na www.muchomor.pl.
Bardzo chętnie też sami przygotujemy dla Państwa propozycję tytułów znając przedział wiekowy.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu, bardzo chętnie przygotujemy dla Państwa ciekawą ofertę. Może być dla jednej klasy, a może być dla całej szkoły. Czekamy na Państwa!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

21 Shares:
Może zainteresować Cię także