21 maja to Światowy Dzień Kosmosu. Ustanowiony z inicjatywy amerykańskich astronautów, ma upamiętniać historię i wydarzenia związane z badaniami nad przestrzenią kosmiczną.

Z tej okazji przedstawiamy wybór kosmicznych książek, które przybliżą Wam tą tematykę. Nie pokazujemy jednak opracowań, które wyjaśnią czym są czarne dziury, czasoprzestrzeń, czy teoria Wielkiego Wybuchu – przeczytajcie o ludziach bez których podbój kosmosu potoczyłby się zupełnie inaczej.

Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na Ziemię.

Brytyjski dziennikarz Andrew Smith postanowił sprawdzić, czy i w jaki sposób podróże na Księżyc wpłynęły na astronautów, którzy mieli okazję stanąć na Srebrnym Globie. Jak potoczyły się ich losy. czym zajmowali się po zakończeniu pracy dla NASA i wreszcie, czy doświadczenie, które połączyło tylko 12 ludzi na świecie było dla nich niezwykłym wyróżnieniem, a może ciężarem z którym musieli mierzyć się przez całe życie?

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos.

Kim byli ludzie, którzy decydowali się ryzykować życie i zdrowie i stawali w wyścigu po najlepsze miejsca w historii podboju kosmosu? Tom Wolfe zabiera nas w podróż do pierwszych prób lotów ponaddźwiękowych, początków programów kosmicznych i narodzin NASA. Jak wyglądał “nabór” na astronautów? Czym trzeba było się wykazać, aby móc polecieć w kosmos? Jak wyglądała kosmiczna rywalizacja? Tego wszystkiego dowiecie się dzięki autorowi.

Niosąc płomień. Podróże astronauty.

Wszyscy znają nazwisko pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Biografia Neila Armstronga inspirowała pisarzy, reżyserów i muzyków. A kim człowiek bez którego Armstrong (i Aldrin) nie wróciliby na Ziemię? Jakie to uczucie być pilotem członkiem księżycowej misji i nie móc stanąć na Srebrnym Globie? Collins podczas przełomowego lotu Apollo 11 był pilotem modułu dowodzenia i samotnie orbitował wokół Księżyca. O tym doświadczeniu przeczytacie w książce “Niosąc płomień. Podróże astronauty”.

Żony astronautów.

To niezwykła książka opisująca doświadczenia, jakim było życie u boku astronauty. Czy można było się bać, albo przyzwyczaić do ryzyka z jakim wiązała się praca męża? Czy status astrożony (zwłaszcza w początkach amerykańskiego programu kosmicznego) wiązał się jedynie z przyjęciami, sesjami fotograficznymi dla magazynów, wyszukanymi kreacjami i idealnie ułożonymi fryzurami? A może niósł ze sobą ciężar o wadze większej niż ryzyko wsiadania na pokład statku kosmicznego?

Porażka nie wchodzi w grę. Kontrola misji od programu Mercury do lotu Apollo 13 i później .

A jak wyglądał podbój kosmosu z perspektywy pracownika NASA? Gene Kranz to inżynier, wieloletni administrator i kierownik lotów Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – dowodził z Ziemi między innymi lotami statków Apollo 11 i słynnym Apollo 13. Jak to było pracować w tak prestiżowym miejscu i brać udział w przełomowych wydarzeniach w historii ludzkości? Dowiecie się sięgając po opowieść Gene’a Kranza.

Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu.

Książka dla dorosłych i dzieci. Zbiór historii niezwykłych kobiet bez których historia podboju kosmosu, byłaby niepełna lub niemożliwa. Na kartach książki znajdziecie biografie matematyczek, inżynierek, fizyczek, pilotek i astronautek. Determinacja, kompetencje oraz wiedza pozwoliły im znaleźć miejsce w świecie powszechnie uznawanym za “męski”.

Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty .

Na koniec propozycja dla najmłodszych, która może być początkiem zainteresowania kosmosem (lub jego podbojem). Mali czytelnicy dowiedzą się z niej o gwiazdach, planetach, międzynarodowej stacji kosmicznej, ale też o pomysłach badaczy i naukowców na odkrywanie nieodkrytego.

11 Shares:
Może zainteresować Cię także