Zima i śnieg to wdzięczni bohaterowie literaccy – mogą stanowić główny temat książki lub jej tło. Dziś prezentujemy wybór zimowych tytułów, po które warto sięgnąć.

Dla miłośników podróży, mamy propozycje dwóch tytułów, które przeniosą Was w zimowe krainy. Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami Rafała Froni to próba wyjaśnienia magnetyzmu najwyższych szczytów świata. Co sprawia, że ludzie wracają pokonywać kolejne bariery i zdobywać niezdobyte szczyty? Jak wygląda wyprawa od kulis i czy obcowania z górami może zmienić człowieka? Czy można zrozumieć potrzebę powrotu w tak nieprzyjazne środowisko? Pytania na te odpowiedzi znajdziecie w książce znanego himalaisty. A zdobywca National Book Award, Barry Lopez zabierze nas w okolice bieguna północnego. Arktyczne marzenia to surowe pejzaże, spotkania z różnorodną florą i fauną i historia eksploracji tego niezwykłego zakątka globu. Jeśli sądzicie, że Arktyka to nudny, pozbawiony życia obszar, sięgnijcie po książkę Lopeza.

Nieprzyjazna dla człowieka Antarktyda to miejsce idealne dla pingwinów. Jeśli te nieloty wzbudzają w Was sympatię ta książka tylko ją wzmocni. Ornitolog Noah Strycker, jako młody absolwent studiów wyruszył na jedyny kontynent niezamieszkały przez człowieka, aby uczestniczyć w badaniach prowadzonych nad pingwinami. Efektem swoich obserwacji Strycker dzieli się z czytelnikami w książce Między nami pingwinami. Autor wprowadzi Was w tajniki wyprawy w tak odległe rejony i opowie o tym, jak interesującymi zwierzętami są pingwiny. Jeśli nie wiecie, skąd wzięła się nazwa nielotów, w jaki sposób ptaki te dbają o swoje stado i że pingwiny mają łaskotki – wybierzcie się na Antarktydę z Noahem Stryckerem.

Dla wielbicieli wciągającej prozy, mamy dwa zapadające w pamięć tytuły. Pierwszy śnieg autora bestsellerów Jo Nesbo, to jeden z tytułów serii o niepokornym śłedczym Harrym Hole’u. Obdarzony detektywistycznym talentem policjant tym razem będzie musiał rozwiązać zagadkę seryjnych morderstw, których znakiem rozpoznawczym staje się pozostawiony na miejscu zbrodni bałwan. Jaki związek z wydarzeniami ma przesyłka zaadresowana do Hole’a podpisana “bałwan”? Drugą pełną zagadek książką, której akcja ma miejsce wśród malowniczych, śnieżnych krajobrazów jest Śnieg przykryje śnieg norweskiego pisarza Levi Henriksena. Dan Kaspersen wraca w rodzinne strony i szuka odpowiedzi na pytania dotyczące samobójczej śmierci brata. Z czasem na jaw wychodzą mroczne szczegóły, o których mieszkańcy miasteczka woleliby zapomnieć. Wyważone połączenie wątku kryminalnego i psychologicznego sprawiają, ze od książki trudno się oderwać.

Śnieg to radość szczególnie dla najmłodszych, a więc mamy zimowe historie także dla małych czytelników. Potwór z Arktyki popularnego brytyjskiego autora literatury dziecięcej to historia dziesięcioletniej dziewczynki, którą bardzo interesuje niecodzienny eksponat mającym trafić do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Tym obiektem jest mamut w bryle lodu. Czy mała Elcia znajdzie odpowiedzi na nurtujące ją pytania i co wspólnego z niespodziewaną podróżą dziewczynki będzie miał egocentryczny naukowiec? Druga propozycja dla małych czytelników, to zimowa książka Astrid z ilustracjami Ilon Wikland Patrz, Madika, pada śnieg!. To jedna z historii cyklu “Madika z Czewrcowego Wzgórza”. Pełna ciepła (w zimowej scenerii!) opowieść o dziecięcej potrzebie przygód i o konsekwencjach decyzji, które czasem podejmujemy zbyt pochopnie.

1 Shares:
Może zainteresować Cię także