Uczy, bawi, pomaga zrozumieć, bywa najlepszym przyjacielem – książka w życiu dziecka i nastolatka to bardzo cenne narzędzie do poznawania świata i siebie. Nie wyobrażamy sobie innego prezentu na Dzień Dziecka! Przedstawiamy 10 tytułów książek dla dzieci idealnych na prezent. Podzielone są tematycznie – i sporą część z nich chętnie przeczytają także dorośli, bo w sercu na zawsze powinniśmy pozostać dziećmi.

Uwierz w siebie! Książki motywacyjne dla dzieci

Jeśli chodzi o obdarowywanie, Kobiemu Yamadzie można zaufać w ciemno. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem firmy, która tworzy niepowtarzalne prezenty, przetwarzając przedmioty codziennego użytku. Pisze też książki, które budzą zachwyt treścią, oprawą graficzną i energią, którą przekazują czytelnikom. Kobi Yamada jest także ojcem,  dzięki temu jego książki pełne są autentycznej troski i życzliwości oraz inspiracji, by cieszyć się życiem. Warto zacząć od trylogii, która obecnie dostępna jest w pięknym pakiecie wydanym przez Levyz Books. 

Trzy bestsellery “New York Timesa”, które podbiły serca polskich czytelników – teraz w pięknym, eleganckim pudełku. Całość może stanowić wspaniały prezent z wyjątkowym przesłaniem. Pakiet: “Co robisz z pomysłem”, „Co robisz z problemem” i „Co robisz z szansą” uzupełnia „Pomysłownik. Bajeczny dziennik w kropki” – sprzedawany osobno. Ilustracje – niezrównana Mae Besom.

Godna uwagi jest także książka Yamady pod tytułem  „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku” z cudownymi ilustracjami Gabrielli Barouch. To opowieść o marzeniach, myślach i towarzyszącym im delikatnych emocjach dziecka. Dziecko potyka się, pozwala sobie na łzy i popełnia błędy, tak jak każdy z nas. Ale to nie wszystko! “Może” zabiera nas do świata cudów, które nosimy w sobie.

No i jeszcze temat niezwykle ważny w okresie dorastania – pierwsza miłość. Mierzy się z nim Per Nilsson w serii książek o sercowych rozterkach Dawida i Mileny, które w Polsce wydaje wydawnictwo Zakamarki. „Zakochałem się w Milenie”, „Inny niż wszyscy”,  „Na zawsze Milena” i najnowszy „Koniec z Mileną?” to mądrze opowiedziane historie – na poważnie i z przymrużeniem oka – o relacjach damsko-męskich i koleżeńskich, gdy jest się 9-letnim chłopcem. Każdy tom można czytać niezależnie od pozostałych.

Ahoj przygodo! Wciągające powieści dla dzieci

Ta książka autorstwa Grzegorza Kasdepke z ilustracjami Anny Oparkowskiej to rzeczywiście koronkowa robota! Jeden z ulubionych polskich pisarzy dziecięcych tym razem zabrał bohaterów do Koniakowa, który słynie z przepięknych koronek. O ile to miejsce atrakcyjne dla miłośników mody i designu, dla dzieci może nie być najbardziej fascynującą wakacyjną lokalizacją. Chyba że… Dla zabicia nudy Staszek i jego siostra Róża postanawiają napisać kryminał dla dzieci, a w Koniakowie zjawiają się podejrzani motocykliści, którzy są bardzo mocno zainteresowani sukniami z koronek…. „Koronkowa robota” od Wydawnictwa Literatura to mrożąca krew w żyłach historia małych detektywów, którzy nie zawahają się użyć heknadla!

„Smopsy” Justyny Bednarek również dostarczą  czytelnikom emocji. Jaromir z Arkony tropi smoki, które uważa za bestie. A one wcale nie są takie złe i groźne, o czym dobrze wie ich przyjaciółka – wiedźma Światosława. Smoki wcale nie chcą walczyć z rozwścieczonym Jaromirem, więc z pomocą przyjaciółki przechodzą przez korytarz czasu. Czy będą miały spokój w innym momencie czasoprzestrzeni? Trzeba to sprawdzić! Książkę zilustrowała Magdalena Kozieł-Nowak.

Inspirujące! Książki dla dzieci w każdym wieku

Babcia kocha tak mocno, że nic nie stanie jej na przeszkodzie, by być w kontakcie z ukochanymi wnukami! I nawet jeśli nie można spotkać się na lody czy spacer w parku, to przecież  – od czego są nowoczesne technologie?! O tej bardzo aktualnej, zdalnej rzeczywistości Barbara Gawryluk opowiada w sposób pogodny, operując prostymi, a pełnymi miłości obrazami, które niejedno dziecko zna już z doświadczenia. „Zdalna babcia” to wzruszająca opowieść o codzienności i potrzebie bycia razem, dopełniona pięknymi ilustracjami Oli Szpunar. Wydało wydawnictwo Zielona Sowa.

Zachwycają ilustracje także w tej książce. „Mały Książę” to dobrze znana i lubiana na całym świecie opowieść Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Historia została zaadaptowana przez wielokrotnie nagradzaną poetkę Louise Greig i dostosowana do wieku najmłodszych czytelników. Ilustracje Sarah Massini nadają „Małemu Księciu” klimat pełen uroku, tworząc tę opowieść jeszcze bardziej hipnotyzującą. Bez obaw – pilot, róża i inni dobrze nam znani bohaterowie też tu są  – i zabiorą małych miłośników czytania, oglądania i słuchania w magiczną podróż.

A dlaczego w szkole uczymy się historii, w której bohaterami są królowie, generałowie i stratedzy? Dlaczego nie rozmawiamy o kobietach – faraonach, życiu codziennym kobiet w starożytnej Grecji i tej całej absurdalnej historii z paleniem czarownic na stosie? Ta książka może to zmienić! „Historia kobiet” Katarzyny Radziwiłł z ilustracjami Joanny Czaplewskiej pokazuje losy świata z perspektywy kobiet.

Świat jest niezwykły! Książki przyrodnicze dla dzieci

Seria Żywioły od wydawnictwa Muchomor jest warta uwagi w całości. Dwie pierwsze części to „Wiatr” i „Woda”, a najnowsza – „Ogień”. Anna Skowrońska opowiada w niej o tym żywiole, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Wyjaśnia,  jak powstaje burza i co to jest wulkan oraz jak dawniej ludzie żyli bez ognia. Zwraca też uwagę na silny w dawnych czasach kult ognia. Książkę świetnie zilustrowały Agata Dudek i Małgorzata Nowak.
Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


A jeśli dziecko woli zieleń i rośliny od groźnego żywiołu, to dla niego jest „Roślinkowa książka” Alicji Krzanik i z wyjątkowymi ilustracjami Anny Salamon wydana przez Naszą Księgarnię. Zawiera zabawne wierszyki o przebiśniegu, mięcie, maku, jarzębinie i wielu innych roślinach. Towarzyszą im teksty i zadania poszerzające wiedzę najmłodszych o kwiatach, drzewach, ziołach i krzewach. Niezwykły zielnik z pięknymi włóczkowymi ilustracjami! Inspiruje do spacerów po parkach, łąkach i lasach – a wakacje tuż tuż!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

20 Shares:
Może zainteresować Cię także