Ważny esej, opowiadania – ze Stanów Zjednoczonych i z Japonii, reportaż o muzyce grungeowej, kilka tytułów dla miłośników kryminałów – w listopadzie jest w czym wybierać! I my wybraliśmy dla Was najlepsze naszym zdaniem książki do przeczytania, które miały premierę w tym miesiącu. Miejcie się ciepło i – miłej lektury!

Iegor Gran, Z jak zombi (przeł. Paweł Łapiński)

Wydawnictwo Nowe

Pierwszy tytuł w eseistycznej serii Nouvelle
Ten zwięzły, mocny i aktualny tekst z pogranicza pamfletu i reportażu gonzo jest dobitnym wyrazem gniewu i bezwzględnie obnaża wpływ propagandy Putina na naród rosyjski. Zetka wymalowana białą farbą na rosyjskich czołgach na Ukrainie skłania Iegora Grana do refleksji nad gangreną, która toczy mózgi wielu Rosjan.
Zombi, chodzące trupy, to zwykle wujek, babcia, siostra, syn lub mąż. Ci, którzy maszerują w szeregu za „najwyższym hipnotyzerem”, ślepi zwolennicy bezwzględnej wojny, którą Rosja prowadzi od 24 lutego 2022 roku, gotowi poświęcić życie własnych dzieci, by odebrać spokój Ukraińcom.
Książka poruszyła opinię publiczną we Francji i była nominowana do nagród Renaudot, Femina i Médicis.

Idealna lektura dla: śledzących wydarzenia na świecie

Tematy przewodnie: esej, wojna w Ukrainie, naród rosyjski

Lucia Berlin, Instrukcja dla pań sprzątających (przeł. Dobromiła Jankowska)

Wydawnictwo Czarne

W pełnych niespodzianek opowiadaniach Lucii Berlin naprawdę się dzieje. Nauczycielka w znoszonym swetrze zostaje zwolniona za to, że jest komunistką, stary człowiek umiera w domku na szczycie góry pośród swoich zwierząt, małą dziewczynkę wyrzucają ze szkoły za uderzenie zakonnicy, komuś wyrywa się wszystkie zęby na raz. Jednocześnie Berlin nie pozwala zapomnieć o powodach, by nieustannie zachwycać się światem – krowy stojące po kolana w czerwonych kwiatach, pola łubinu, różowy wieczornik rosnący w zaułku za szpitalem, podróż autobusem. Sekretnym składnikiem jej prozy jest tempo – nieustanne zmiany nadają tekstom żywotność. To znak firmowy jej sztuki.

Jeden z synów Berlin powiedział po jej śmierci: „Pisała prawdziwe historie, niekoniecznie autobiograficzne, ale niewiele brakowało”.

Wystarczy jedno zdanie, by dać się porwać Instrukcji dla pań sprzątających – zakochać w nieoczekiwanych zestawieniach słów, uwierzyć w zwroty fabuły. By mieć pewność, że Lucia Berlin jest jedną z najbardziej charakterystycznych amerykańskich pisarek.

Idealna lektura dla: miłośników opowiadań

Tematy przewodnie: proza życia na zachodzie i południu USA, odwyk, ciężka praca

Bora Chung, Przeklęty królik (przeł. Marta Niewiadomska)

Wydawnictwo Tajfuny

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem. 

“Przeklęty królik” to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.

Idealna lektura dla tych, co lubią się bać

Tematy przewodnie: klątwa, magia, duchy, strach, absurd

Piotr Jagielski, Grunge. Bękarty z Seattle

Wydawnictwo Czarne

Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym „pokoleniem X”. Szczycił się swoją odmiennością i sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru. Kapele nie stroiły się w szaty rockmanów i były dumne z tego, jak bardzo nie pasują do sławnych zespołów z MTV. Jednak z muzyki zwykłych dwudziestolatków i młodych buntowników grunge przerodził się w końcu w towar globalnego rynku, a nagły sukces okazał się dla niektórych śmiertelną pułapką.

Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie – spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem.

„Zawsze porusza mnie i napełnia wdzięcznością, gdy dostaję szansę cofnięcia się w czasie i podzielenia się wspomnieniami mojej młodości. Czas mija, a moje spostrzeżenia dotyczące przeszłości się zmieniły, jestem jednak wdzięczny losowi, za to wszystko, co mogłem przeżyć. Piotr Jagielski zadzwonił do mnie, zbierając materiały o scenie Seattle. Jego błyskotliwe pytania sprawiły, że rozmowa ta była czystą przyjemnością.” Dave Abbruzzese, perkusista Pearl Jam w latach 1991–1994

Idealna lektura dla: miłośników muzyki buntowników

Tematy przewodnie: historia literatury, literaturoznawstwo

Charles Moore, Margaret Thatcher (przeł. Janusz Stawiński)

Wydawnictwo Nieoczywiste

Po latach, w wielu badaniach ankietowych, Margaret Thatcher pojawia się w czołówce najlepszych szefów rządów jej królewskiej mości. W badaniu zrealizowanym w 2021 roku przez pracownię Ipsos Margaret Thatcher zajęła drugie miejsce wśród premierów urzędujących po 1945 roku, przegrywając tylko z Winstonem Churchillem (któremu pomogły z pewnością osiągnięcia sprzed 1945 roku) i pokonując Tony’ego Blaira. 44 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii oceniło, że wykonała dobrą robotę dla kraju, a 35 proc. było przeciwnego zdania.

Co ciekawe, Thatcher zdobyła najmniejszy odsetek głosów w kategorii polityków, o których respondenci nie mają wyrobionego zdania. To pokazuje, że była postacią bardzo wyrazistą i zapamiętaną przez kolejne pokolenia wyborców.
(fragment Posłowia)

Poznaj fascynujące kulisy życia i polityki „Żelaznej Damy”
6-tomowa, autoryzowana biografia Margaret Thatcher autorstwa Charlesa Moore’a dostępna w pakiecie od 1 grudnia!

Fascynująca postać. Jedna z najważniejszych polityczek ubiegłego stulecia. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku i pierwszą kobietą, która w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa rządzącego ugrupowania. Ze względu na swoją stanowczość i konsekwencję zyskała przydomek „Żelaznej Damy”. Była przyjaciółką Lecha Wałęsy i „Solidarności”, których wspierała w walce o zmiany ustrojowe w Polsce.

Poznaj prawdziwą biografię Margaret Thatcher autorstwa Charlesa Moore’a – jedynego brytyjskiego dziennikarza, który uzyskał dostęp do prywatnego archiwum „Żelaznej Damy”.

6-tomowa biografia Margaret Thatcher to świetny pomysł na prezent dla miłośników Wielkiej Brytanii, historii i polityki.

Idealna lektura dla: zainteresowanych sceną polityczną

Tematy przewodnie: życie Margaret Thatcher, Wielka Brytania, polityka XX wieku

Marianne Hirsch, Leo Spitzer, MaDuchy domu. Czerniowce w żydowskiej pamięci (przeł. Adam Musiał)

Wydawnictwo Czarne

Czerniowce były niegdyś prawdziwie kosmopolitycznym, tętniącym życiem miastem, zamieszkanym przez Żydów, Polaków, Niemców, Rusinów i Rumunów. Usytuowane na granicy imperiów, przechodziło z rąk do rąk. Jego złota epoka przypadła na czasy panowania Habsburgów, kres wielokulturowej historii położyła II wojna światowa. Dziś znajdują się w Ukrainie i choć są tylko bladym cieniem swojej dawnej świetności, ich wyidealizowana wersja żyje we wspomnieniach rozproszonych po świecie dawnych mieszkańców i ich dzieci.

W 1998 roku Marianne Hirsch i Leo Spitzer wraz z pochodzącymi z Czerniowców rodzicami Marianne wybrali się w podróż do korzeni, w głąb rodzinnej przeszłości. Była to pierwsza z wielu wypraw autorów i początek swoistego dialogu między przeszłością a teraźniejszością. Starając się odtworzyć prawdziwą, często dramatyczną historię Czerniowców, opisali równocześnie fenomen pamięci – prywatnej i zbiorowej, rodzinnej i kulturowej, zaskakujący, gorzki splot nostalgii i traumy.

„Hirsch i Spitzer odsłaniają złożone warstwy, które wpływają na nasze rozumienie przeszłości.” „Jewish Book World”

Idealna lektura dla: czytających reportaże historyczne

Tematy przewodnie: historia Polski i Europy XX wieku

Junichiro Tanizaki, Diabły w biały dzień (przeł. Karolina Grabikowska)

Wydawnictwo Dialog

W dniu śmierci Buddy, o godzinie śmierci Diany, na łusce na północ od Neptuna trzeba tego dokonać własnymi rękami.

Co kryje się za tymi słowami i jaki związek z zagadką ma znany pisarz i jego nieco ekscentryczny przyjaciel? W “Diabłach w biały dzień” Sonomura i Takahashi wyruszają tropem tajemniczej grupy, stając się świadkami osobliwej zbrodni, którą obserwują przez dziury w zasłonie. Gra staje się coraz bardziej niebezpieczna, gdy jeden z bohaterów zadurza się w kierującej szajką kobiecie…

Jun’ichiro Tanizaki (1886-1965) jest jednym z czołowych i najbardziej płodnych twórców współczesnej literatury japońskiej, a jego dzieła cieszą się dużym uznaniem zarówno w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i za granicą. We wczesnych latach twórczości jego nazwisko budziło wiele kontrowersji i spekulacji. W jego utworach nie brakowało bowiem takich tematów jak silnie podkreślana, szokująca wówczas seksualność, obsesyjna miłość do kobiet, masochizm, pogoń za anormalnymi przyjemnościami, brutalność. Jednak zarówno tematyka utworów, jak i styl
pisania oraz ekspresja obecna w dziełach Tanizakiego przechodziły metamorfozy – często drastyczne – przez całe życie pisarza.

Idealna lektura dla: miłośników literatury japońskiej

Tematy przewodnie: zbrodnia, zagadka, śledztwo

Szymon Mandrak, Gdy przychodzi noc

Wydawnictwo WasPos

Jak przeżyć wojnę, kiedy jest się sierotą z getta, na którą czyha gestapo? Dzieci z placu Trzech

A gdyby tak pewnego dnia wszystko zaczęło wskazywać na to, że jesteś potworem?

Jakub Brzozowski od śmierci żony samotnie wychowuje dwunastoletniego syna, Aleksa. Pogodzony z odejściem ukochanej osoby wiedzie szczęśliwe życie, jednak wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy w sąsiedztwie dochodzi do porwania jedenastoletniej dziewczynki, a następnego dnia mężczyzna znajduje w domu i samochodzie ubrudzone krwią dziecięce ubrania. W pierwszym odruchu Jakub chce zgłosić to policji, jednak po chwili namysłu rezygnuje z tego, bo jak niby miałby wytłumaczyć, skąd te rzeczy znalazły się u niego?

Jako troskliwy, kochający rodzic robisz wszystko, by zapewnić swemu dziecku bezpieczeństwo, jednak co w sytuacji, kiedy największym zagrożeniem dla niego możesz okazać się ty sam?

Idealna lektura dla: czytających kryminały

Tematy przewodnie: sensacja, thriller, zbrodnia

Urszula Sarnowska, Wrzące Bory

Wydawnictwo Abyssos

Gdy dzieje się źle, wzywa się wiedźmy.

Tak to działa we Wrzących Borach, małej wsi odgrodzonej od świata gęstymi lasami, gdzie można znaleźć południce, zmory i utopce. Bo upiory przyciągają siebie nawzajem. Zarówno te martwe, jak i żywe, a żywe bywają nawet gorsze.

Właśnie do Wrzących Borów przyjeżdża Natasza, która w spadku odziedziczyła dom. Któż nie marzy o wiejskiej sielance, gdy życie przytłacza? Ucieczka od przytłaczającej rzeczywistości okazuje się jedynie wstępem do brutalnego świata, w którym ciągle mają się dobrze wierzenia słowiańskie i upioryzm.

Teraz największym problemem Nataszy staje się ucieczka z tego świata…

Idealna lektura dla tych, co się lubią bać!

Tematy przewodnie: tajemnica, czary, upiory

Dagmara Rek, Babcie w sieci miłości

Wydawnictwo WasPos

Anna Stańczyk to siedemdziesięcioletnia kobieta, która mieszka wraz z wnuczką w małym, przytulnym mieszkanku. Jest to osoba pełna energii, radości i pomysłów. Wolne chwile spędza na spotkaniach klubu seniora oraz na pogaduszkach z sąsiadką, a zarazem przyjaciółką Gabrielą. Ich przyjaźń jest dość specyficzna – potrafią sobie dogryzać, obrażać siebie nawzajem, lecz po chwili godzą się i są w stanie pomóc sobie w każdej trudnej sytuacji.

Jessica Miller to dwudziestoletnia wnuczka Anny. Jej zdaniem nauka jest obecnie najważniejsza i stara się w ogóle nie zwracać uwagi na mężczyzn. Sądzi, że tym sposobem uniknie wielu problemów, które w młodości popełniała jej matka.

Jej babcia ma zupełnie inne podejście – twierdzi, że jedno nie wyklucza drugiego. Według niej można być w szczęśliwym związku i wciąż studiować, nic przy tym nie tracąc.

Wraz z Gabrielą postanawiają znaleźć chłopaka, który spodoba się wnuczce. Czy założywszy konto na portalu randkowym, można kogoś poznać? Jak będą reagowali mężczyźni, którzy zobaczą, że na spotkania z nimi nie przychodzi Jessica, tylko jej babcia wraz z koleżanką?

„Babcie w sieci miłości” to książka pełna zwrotów akcji, wybuchów złości, nieporozumień, a także płaczu… ze śmiechu oczywiście.

Idealna lektura dla: potrzebujących poprawy humoru

Tematy przewodnie: humor, uczucia, życie seniorek

0 Shares:
Może zainteresować Cię także