Co czytać dzieciom? Jakie premiery i zapowiedzi przygotowali wydawcy literatury dziecięcej tej jesieni? Przeglądamy najciekawsze propozycje dla młodych czytelników.

We wrześniu nakładem wydawnictwa ZAKAMARKI wydane zostało wznowienie książki Christiny Björk Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren. To niezwykła lektura dla wszystkich miłośników szwedzkiej pisarki z której (nie tylko najmłodsi) czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądało dzieciństwo autorki Dzieci z Bullerbyn. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wymyśleni przez nią bohaterowie istnieli w rzeczywistości lub skąd Lindgren czerpała inspiracje, zachęcamy do przeczytania nowości poznańskiego wydawnictwa. Tych, którym ZAKAMARKÓW przedstawiać nie trzeba zainteresuje na pewno fakt, że jest to uzupełnione wydanie pierwszej książki wydawnictwa, wydanej w 2007 roku.

Dla wszystkich wielbicieli Basi, rezolutnej dziewczynki, która uwielbia żelki i zadaje mnóstwo pytań, mamy dobrą wiadomość – w połowie października do księgarń trafił nowy tytuł Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Basia i chorowanie to historia, która najmłodszym przybliży temat pobytu w szpitalu i przekona, że czasem nawet ta forma leczenia okazuje nie tak straszna, jak mogłaby się wydawać. Co przytrafiło się Basi w w szpitalu (i czy był z nią Misiek Zdzisiek) dowiemy się z październikowej nowości wydawnictwa HarperCollins.

Nieco starszym czytelnikom proponujemy zabawną historię kryminalną, której bohaterką jest jedenastoletnia Lotka – Wyjaśnij to, Lotko! Martyny Skibińskiej. Dziewczynka uwielbia czytać powieści, których główną postacią jest inspektor Mrock, doskonale radzący sobie z najtrudniejszymi zagadkami detektywistycznymi. Jak poradzi sobie sama Lotka, kiedy to ona znajdzie się w centrum intrygujących okoliczności, a z czasem stanie się nawet główną podejrzaną? Czy uda jej się rozwiązać zagadkę dziwnych wydarzeń, które mają miejsce w jej szkole? Czy będzie to odkrycie jakiego mógłby pozazdrościć jej sam Mrock?

Pod koniec października w księgarniach znajdziemy jedną z premier wydawnictwa Widnokrąg Jedyna taka Ester. Książka, ukrywającego się pod pseudonimem Anton Bergman autora, zilustrowana została przez znaną polskim czytelnikom Emmę Adbåge (dotąd można było zobaczyć jej prace w wydanych przez ZAKAMARKI książkach Dołek i Okropny rysunek). Signe marzy o tym, aby być taka sama jak Ester, która ma ciekawe życie o którym równie ciekawie opowiada. Ester czasem zachowuje się w sposób, który Signe nie wydaje się właściwy…Co zrobi Signe kiedy okaże się, że koleżanka ma sekret o którym nie może dowiedzieć się nikt dorosły?

Czy pies to przyjaciel człowieka? A czy każdy człowiek to przyjaciel psa? Czytając książkę Niezły bigos Justyny Zaręby młodzi czytelnicy będą mieli okazję przekonać się jak ważna jest empatia. Bohaterem Niezłego bigosu jest mały chłopiec, który za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się więcej na temat jednego z sąsiadów (a szczególnie jego psa). Czy ów pies jest traktowany dobrze przez opiekuna? Czy może dzieje mu się coś złego? Czy i jak reagować na krzywdę zwierząt? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w jesiennej nowości wydawnictwa Studio Koloru.

Wydawnictwo Dwukropek przygotowało na jesień drugi tom przygód mieszkańców Robaczkowa. W Robaczkowie. Wielki pożar łąki to niezwykła historia o tym, jak powinna wyglądać życzliwość. Mieszkańcy Robaczkowa po pożarze pobliskiej łąki, postanawiają pomóc pozbawionym domu i schronienia sąsiadom. Gdzie podzieją się zwierzęta, których dom trzeba odbudować? Kto przyjmie pod swój dach gości? Katarzyna Biegańska w swojej najnowszej książce wyjaśnia najmłodszym co oznacza słowo empatia.

Długaśna sąsiadka znanego litewskiego ilustratora i autora książek dla dzieci Kęstutisa Kasparavičiusa to ważna opowieść o tym, jak działają stereotypy. Bohaterem tej historii jest Królik Różanosek, którego największym przerażeniem napawają węże. Różanosek nigdy dotąd nie spotkał węża, ale wie na pewno, że węży trzeba się bać – może właśnie tym bardziej, że nigdy żadnego nie widział…Tymczasem nową lokatorką kamienicy w której mieszka Królik zostaje interesująca, choć niezwykle dłuuuuga sąsiadka. Jak potoczą się losy tej znajomości?

Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu to niezwykła książka z której młodzi czytelnicy dowiedzą się więcej o tym dlaczego dinozaury wyginęły, o wulkanach, ale też o maszynach parowych i tym co łączy śmieci z elektrowniami. Autorem lektury jest Marc ter Horst (z wykształcenia literaturoznawca, z zamiłowania geolog), który o na trudne pytania potrafi odpowiadać przystępnie i w kilku zdaniach. Nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia to lektura dla małych (i nieco starszych) czytelników, którym nie jest obcy los naszej planety.

18 Shares:
Może zainteresować Cię także