Seria Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek” to proza, w której najważniejsze są emocje.
Anna Onichimowska, znana pisarka dla dzieci i młodzieży, autorka ponad pięćdziesięciu książek, w 2016 r. zapoczątkowała nowy cykl opowiadań „Bulbes i Hania Papierek” bogato zilustrowanych przez Olę Woldańską-Płocińską. Bohaterami serii są Olaf, zwany Bulbesem, i Hania, zwana Papierkiem – szkolni przyjaciele, którzy dzielą ze sobą smutki i radości związane ze szkołą i rodzinnym domem. Dzieci mierzą się z nowymi dla nich emocjami, takimi jak strach, wstyd czy złość. Odkrywają, co oznacza i z czym wiąże się lojalność, szczerość i prywatność. W ich codziennych zmaganiach towarzyszą im rodzice. Anna Onichimowska portretuje świat bohaterów w sposób uważny i empatyczny, dlatego opowiadania te tak bardzo podobają się młodym Czytelnikom. Olaf i Hania mogliby przecież chodzić z nimi do jednej klasy. Seria zwraca także uwagę rodziców. Dynamiczny język, wartka, niemal filmowa akcja, piękne ilustracje i staranna typografia wspierają emocjonalny rozwój dziecka. Do tej pory nakładem Wydawnictwa EZOP ukazały się cztery książki o Bulbesie i Hani.
„Prawię się nie boję…” – czyli, jak oswoić strach…
Wszyscy się czegoś boimy, niezależnie od wieku. I wszyscy staramy się jakoś ze swoim strachem uporać. Czego boi się Olaf, jak ze strachem radzi sobie jego mama, a jakie potwory straszą Hanię? Anna Onichimowska przedstawia historię z różnych punktów widzenia, wprowadzając Czytelnika w świat dziecięcych marzeń, uczuć i lęków, tych codziennych i tych wynikających z wyjątkowej wrażliwości młodych bohaterów.
Książka zdobyła Wyróżnienie literackie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2016”. Fragment laudacji Danuty Świerczyńskiej-Jelonek:
„Lektura przekonuje, że te emocje [strach, lęk] można przełamać. Jeśli obok jest ktoś bliski, kochany, wtedy nawet w najgorszych chwilach boimy się bardzo mało, „prawie wcale”. Ta proza mistrzowsko „mówi dzieckiem”, szanuje jego uczucia i wyobraźnię oraz sposób przeżywania trudnych sytuacji”.
„Z głową pod dywanem”- czyli nie wstydźmy się swoich marzeń…
Na spotkaniu z Panią Pisarką dzieci opowiadają, kim chciałyby zostać, jak dorosną. Bulbes i Hania też zabierają głos. Jedno z nich nie boi się przyznać do swoich marzeń, drugie nie tylko się ich wstydzi, ale dołącza do chóru szyderców. Wzajemne relacje obojga zdają się nie przetrwać tej próby. Gdzie jest granica między kłamstwem a pominięciem prawdy? Jak ważna jest lojalność? I jaką rolę w całej historii odegra tajemniczy mieszkaniec przestrzeni pod dywanem?
„Afera nie z tej ziemi” – czyli, jak pokonać złość…
„Co się robi, jak się nie wie co?” – pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która mam złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie”.
„List do Ronaldo”– czyli każdy ma prawo do własnych tajemnic…
… ale czasami czujemy się źle, kiedy ktoś coś przed nami ukrywa. Szczególnie, gdy jest to przyjaciel. Przekonają się o tym Bulbes i Hania. Mimo że są przyjaciółmi, mają własne światy, którymi niełatwo się dzielić. Jak odnajdą się w tej nowej dla siebie sytuacji i czy uda im się ocalić przyjaźń?
Jesienią 2020 r. ukaże się ostatnia, piąta część cyklu pt. „Kocham ciebie też”. Anna Onichimowska opowie nam wzruszającą historię o różnych rodzajach miłości i tęsknoty, przekonamy się, jak z takimi uczuciami radzi sobie Bulbes, a jak Hania, a także, jak wygląda to w przypadku dorosłych.
Seria „Bulbes i Hania Papierek” to szczerość i autentyzm, tak bardzo dziś potrzebne młodym Czytelnikom. W postaciach Olafa i Hani niejedno dziecko odnajdzie siebie. Ich na pozór zwyczajne przygody, sprawiają, że Czytelnik czuje się raźniej, pewniej, uczy się dzielić emocje, te dobre i te złe, ze swoimi bliskimi. Zupełnie jak bohaterowie w książce.
Serię „Bubles i Hania Papierek” polecamy Czytelnikom w wieku 6-9 lat.
Alicja Hurko