Światowy Dzień Walki z Depresją co roku jest przyczynkiem do rozmów i działań uświadamiających społeczeństwo, w jaki sposób może objawiać się ta choroba i w jaki sposób można pomóc sobie oraz osobom w najbliższym otoczeniu. Polecamy książki, dzięki którym łatwiej nam będzie wesprzeć chorych i samemu radzić sobie z tym trudnym doświadczeniem.

Depresja jest chorobą, na którą w Polsce choruje 1,2 miliona osób. Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie obniżony nastrój, izolujesz się od najbliższych lub patrzysz negatywnie w przyszłość, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i w razie potrzeby wdrożyć farmakoterapię oraz psychoterapię. Istnieje też wiele pozycji książkowych, które mogą wspierać naukę postaw i sposobów walki z chorobą. Poniżej prezentujemy 5 tytułów, dostępnych w Księgarni Internetowej PWN, które poruszają tematykę lęku, stresu i poczucia własnej wartości.

Manuela O’Connell, Robyn D. Walser, Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT (przeł. Anna Sawicka-Chrapkowicz)

Wydawnictwo GWP

Książka “Oswoić złość” zawiera kompleksowy program radzenia sobie ze złością. Zawiera porady i ćwiczenia, które pomogą odpowiednio reagować na tę emocję, tak by żyć w zgodzie ze sobą i z własnymi wartościami, zaspokajać swoje potrzeby oraz osiągać zamierzone cele. Dzięki przedstawionym studiom przypadku czytelnik przekona się, że złość to naturalny element ludzkiego doświadczenia z zarówno negatywnym, jak i pozytywnym oddziaływaniem. Książka wydana przez GWP pozwoli zmienić reakcję na złość na bardziej przemyślaną, pełną życzliwości i współczucia dla siebie.

Idealna lektura dla: dorosłych, którzy nie rozumieją uczucia złości

Tematy przewodnie: poznanie i zrozumienie złości

Natalia Ziopaja, Samopomocownik

Znak Koncept

“Samopomocownik” Natalii Ziopai obala mity na temat zdrowia psychicznego. Autorka, która jest psycholożką i psychoedukatorką, na kartach swojej książki uczy, czym są emocje, skąd się biorą, jak je zrozumieć i pielęgnować, jak sprawnie komunikować je innym, jak radzić sobie ze stresem i stawiać granice, czym jest motywacja i jak efektywnie zaangażować się w to, co dla nas ważne, co zrobić, gdy brakuje motywacji, jak lepiej rozumieć swoich bliskich i ich problemy. Książka zawiera wiele ćwiczeń, które czytelnik może wykonać samodzielnie w domu i z pomocą omawianej pozycji opracować i zrozumieć swoje odpowiedzi. Jest to dobry przewodnik po zdrowiu psychicznym dla każdego, kto próbuje zadbać o siebie i swój nastrój.

Idealna lektura dla: każdego – by zadbać o siebie

Tematy przewodnie: emocje, dbanie o nie, pielęgnowanie swojej psychiki

Dennis Greenberger, Christine A. Padesky, Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia, (przeł. Małgorzata Cierpisz)

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Książka, która zawiera wiele przydatnych informacji zarówno dla profesjonalistów (psychologów, terapeutów, lekarzy), jak i pacjentów, szukających pomocy i równowagi psychicznej. Podręcznik pomógł już ponad milionowi czytelników na całym świecie w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, napadów złości, poczucia winy i wstydu, niskiej samooceny, zaburzeń odżywiania się, uzależnień oraz problemów w związkach. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zawiera liczne pytania i wskazówki ułatwiające wprowadzenie fundamentalnych zmian w życiu przy pomocy terapeuty lub samodzielnie. Podręcznik “Umysł ponad nastrojem” jest częścią cyklu “Psychiatria i psychoterapia”, w ramach której dostępne są inne tytuły do samodzielnej pracy, m.in. “Praktyka uważności” czy “Terapia uzależnień”.

Idealna lektura dla: psychologów, terapeutów, lekarzy

Tematy przewodnie: podręcznik leczenia zaburzeń depresyjnych

Russ Harris, Zderzenie z rzeczywistością. Jak przetrwać bolesne ciosy od życia i się po nich podnieść (przeł. Anna Sawicka-Chrapkowicz)

Wydawnictwo GWP

Śmierć bliskiej osoby, przewlekła choroba, uraz, wypadek, zdrada, rozwód, utrata pracy, pożar, powódź… W życiu mogą spotkać nas różne sytuacje, z którymi trudno będzie nam się uporać, nie mając odpowiedniego wzmocnienia i wsparcia mentalnego. Książka “Zderzenie z rzeczywistością” w przystępny sposób opisuje sprawdzone metody radzenia sobie ze stratą, kryzysem i traumą. Na podstawie licznych przykładów i ćwiczeń czytelnik może nauczyć się, jak odebrać władzę nad sobą bolesnym myślom, emocjom i wspomnieniom, a jeśli się pojawią – nie powstrzymywały w angażowaniu się w istotne sprawy. Dzięki tej książce każda osoba na życiowym zakręcie nie tylko znajdzie drogę wyjścia z rozpaczy, ale także dowie się, jak przetrwać niespodziewane życiowe zakręty i doceniać wszystko, co życie nadal ma do zaoferowania.

Idealna lektura dla: mierzących się z kryzysem lub traumą

Tematy przewodnie: radzenie sobie z życiowymi trudnościami

Steven C. Hayes, Spencer Smith, W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem (przeł. Aleksander Wojciechowski)

Wydawnictwo GWP

Ostatnia propozycja zawiera najnowsze badania poświęcone leczeniu depresji i stanów lękowych, połączone z praktycznymi poradami i wskazówkami do wdrożenia w codziennych sytuacjach. Autorzy proponują nowe podejście do starych problemów natury mentalnej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), na której założeniach oparta jest ta pozycja, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym w danej chwili i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. “W pułapce myśli” to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.

Idealna lektura dla: szukających metod samopomocy

Tematy przewodnie: praktyczne porady radzenia sobie z lękami i stresem

0 Shares:
Może zainteresować Cię także