O ich obecności w życiu społecznym, popkulturze, historii i polityce. O kobiecości, sile dziewczyn, macierzyństwie i niełatwej pozycji we współczesnym świecie. Wielokrotnie nagradzane, przekładane na dziesiątki języków, obecne na liście bestsellerów “New York Timesa”. Z okazji Dnia Kobiet powracamy do lektur, po które warto sięgać nie tylko 8 marca.

Wyspa Krach książka

Ina Wyłczanowa, Wyspa Krach

Nie tylko bestsellery! Literackich olśnień warto szukać także u niszowych, mniej znanych wydawców. Tak jest również w przypadku Wyspy Krach. W książce bułgarskiej pisarki Iny Wyłczanowej spotykamy dwie kobiety w przełomowym momencie życia, dwie przeplatające się narracje, dwa intymne wszechświaty – odmienne, a jednocześnie niepokojąco podobne, powiązane niewidzialną nicią. Wyspa Krach to opowieść o współczesnej Europie, kobiecej kondycji, o frustracjach i lękach, tęsknocie i miłości, o krachu nadziei i niemożności spełnienia. Wątki astrologiczne i lokalne czarownice sprawiają, że to naprawdę magiczna książka.

Ina Wyłczanowa za książkę Wyspa Krach w 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Klub snów książka

Katarzyna Michalczak, Klub snów

Pierwsza książka debiutującego na polskim rynku wydawnictwa Cyranka. Zbiór opowiadań o dziewczynkach, dziewczynach, dorosłych kobietach i staruszkach, o dorastaniu i dorosłości. A przede wszystkim o doświadczeniu i emocjach. Klub snów Katarzyny Michalczak to niezwykle poprowadzona, napisana świetnym językiem, galeria kobiecych postaci prowadzonych przez świat wypełniony metaforami i realnymi problemami.

O tym się nie mówi

Emilie Pine, O tym się nie mówi

Po urzekającym (przede wszystkim językowo!) Klubie snów wydawnictwo Cyranka wydaje eseje, a właściwie pamiętnik Emilie Pine – krytyczki literackiej i teatrolog z University College w Dublinie. W nagradzanej na świecie książce O tym się nie mówi Pine pisze o kobiecości, opowiada o swoim życiu, o alkoholizmie ojca, dojrzewaniu, gwałcie, fizyczności, pragnieniu posiadania dzieci i bezpłodności, przemocy wobec kobiet i przemocy wobec siebie.

Sprzątaczka Stephanie Land

Stephanie Land, Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze

Jak przetrwać w Stanach Zjednoczonych, będąc samotną matką pracującą za najniższe wynagrodzenie? Sprzątaczka to przejmujący obraz codziennej walki o godne życie, pracę, mieszkanie z perspektywy dalekiej od wyidealizowanego american dream. Stephanie Land prowadzi nas przez swoją historię, prowokując do weryfikacji łatwych osądów i pochopnego szufladkowania. Jaka jest cena niezależności kobiet we współczesnym świecie, przekonacie się, sięgając po propozycję od Wydawnictwa Czarnego. Książka trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Świetna lektura – nie tylko na Dzień Kobiet!

Nieposłuszeństwo Naomi Alderman

Naomi Alderman, Nieposłuszeństwo

Nieposłuszeństwo, czyli historia Ronit, która wraca w rodzinne strony. Powrót do korzeni staje się pretekstem do powrotu w przeszłość i nowego spojrzenia na teraźniejszość. Jak potoczyły się losy dwóch kobiet, które po latach dzieli niemal wszystko? Książka Naomi Alderman to opowieść o różnych postawach wobec tradycji, religii, norm społecznych, która jednocześnie staje się ważnym głosem wolności. Zderzenie współczesności i tradycjonalizmu, mimo osadzenia w konkretnych (ortodoksyjnych) realiach, niesie ze sobą uniwersalną refleksję dotyczącą jednostki. Jeśli szukacie zaskakującej, niecodziennej prozy, to ta książka jest właśnie dla Was.

Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit

Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat

Feministyczna lektura – obowiązkowy tytuł dla kobiet i mężczyzn, nie pisany (jak myślą niektórzy) z perspektywy wrogiej mężczyznom. Rebecca Solnit z precyzją opisuje patriarchalne zasady, którym wszyscy jesteśmy podlegli, które czasem wydają się tak „oczywiste”, że już niezauważalne. W swoich esejach Solnit przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Mężczyźni objaśniają mi świat to jedna z trzech szalenie błyskotliwych, niezmiennie aktualnych książek amerykańskiej antropolożki, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter.

Konopnicka Lustra i symptomy

Lena Magnone, Konopnicka. Lustra i symptomy

Książka Leny Magnone to wnikliwa analiza życia i twórczości Marii Konopnickiej. Autorka konsekwentnie rozprawia się wyobrażeniem pisarki i demitologizuje jej postać. Znane ze szkoły Rota, Nasza szkapa czy Dym sprawiają, że Maria Konopnicka  kojarzona jest jako anachroniczna pisarka przełomu wieków. Tymczasem dzięki nowemu odczytaniu biografii i twórczości pisarki, które proponuje Magnone, odkrywamy nieznaną publicystkę i tłumaczkę, przeciwniczkę kościoła katolickiego i działaczkę na rzecz praw kobiet.

Margaret Tatcher autoryzowana biografia

Charles Moore, Margaret Thatcher. Autoryzowana biografia

Wciągająca dwutomowa biografia Żelaznej Damy, która jak każda ważna postać w historii ma swoich licznych sympatyków i antagonistów. Charyzmatyczna przywódczyni, która zmieniła Wielką Brytanię, a swoją determinacją i konsekwencją doprowadziła do znaczących przemian gospodarczych i politycznych – tym razem została wnikliwie opisana przez znanego brytyjskiego publicystę Charlesa Moore’a. Najdłużej urzędujący brytyjski premier w XX wieku, a przy tym kontrowersyjna i radykalna polityczka, wymieniana w jednym szeregu obok nazwisk największych światowych liderów. Autoryzowana biografia Margaret Thatcher to doskonała lektura dla wszystkich, którzy do tej pory znali Żelazną Damę tylko z przekazów medialnych. Brytyjska premier – jak czytamy we wstępie – za sprawą swojej płci, przekonań i charakteru jest także archetypem globalnym – przywódczynią, z którą porównywani są wszyscy inni: dla niektórych jest opowieścią ku przestrodze, dla innych gwiazdą przewodnią.

Barbie i Ruth biografia barbie

Robin Gerber, Barbie i Ruth

Wszyscy znamy Barbie i kontrowersje dotyczące najsłynniejszej lalki na świecie, ale czy wiecie, kim była jej pomysłodawczyni? Barbie nie stworzył mężczyzna. Przeciwnie – za jej powstaniem stała przebojowa kobieta, która z konsekwencją i uporem podążała za wyznaczonym sobie celem. Barbie i Ruth to rzetelna biografia najsłynniejszej zabawki sprzedawanej na całym świecie od ponad sześćdziesięciu lat – znajdziecie tu nie tylko kulisy powstawania zabawkarskiego giganta, lecz także historię jej pomysłodawczyni, która przez całe życie zmagała się z problemami świata biznesu rządzonego przez mężczyzn.

19 Shares:
Może zainteresować Cię także
Książki podróżnicze
Więcej

Zostajesz w domu? Podróżuj z książką!

W najbliższym czasie wielu z nas będzie zmuszonych do rezygnacji z wyjazdów. Dlatego w trakcie kwarantanny warto zaglądać do książek, które być może choć w części zrekompensują nam odwołane podróże i wakacje. A z pewnością wpłyną na wyobraźnię!