Już po raz szósty Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Ma on na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci. Partnerem wydarzenia został Uniwersytet Warszawski.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez ten czas inicjatywa skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, tegoroczna edycja odbędzie się w zmienionej formule.

Jak głosować?

Od 12 października do 7 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń i 15 listopada br. zaprezentuje finałową dwudziestkę (będą to słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem).

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Ten etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada br.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka (ubiegłoroczna edycja nie została rozstrzygnięta). Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Jakie słowo wygra w tym roku?

Źródło: WN PWN

1 Shares:
Może zainteresować Cię także