Książki to nieskończone źródło filmowych (i serialowych) inspiracji. Dziś w #Książkopedii ciekawostki dotyczące kultowych ekranizacji.

Czy wiecie, że:

  • Do ekranizacji Krzyżaków Aleksandra Forda z 1960 roku, przygotowano 18 tysięcy kostiumów, a cały budżet pozwoliłby na nakręcenie 11 filmów fabularnych.
  • Poszukiwania aktorki do roli Scarlett w filmie Przeminęło z wiatrem trwały bardzo długo – rola nie była obsadzona jeszcze w momencie kiedy rozpoczęły się zdjęcia do filmu, a do przesłuchań stanęło ponad 1000 aktorek.
  • Thomas Harris autor Milczenia owiec nie miał w planach oglądania ekranizacji swojej książki w obawie, że film będzie miał wpływ na jego dalszą twórczość.
  • Francis Ford Coppola musiał przekonać wytwórnię filmową Paramount, aby dwie główne role męskie w Ojcu chrzestnym zagrali aktorzy przez niego wybrani. Paramount nie chciała zgodzić się na Marlona Brano w roli Vita Corleone ze względu problemy jakie aktor stwarzał podczas innych produkcji, oraz na Ala Pacino wcielającego się w postać Maichaela Corleone ze względu na jego wzrost. Ostatecznie Brando otrzymał za grę w filmie Coppoli Oscara, a ekranizacja przyniosła dochód ponad 240 milionów dolarów.
  • Stephen King, którego książki sprzedały się 350 milionach egzemplarzy jest prawdopodobnie jednym z pisarzy, którego książki są najczęściej ekranizowane w historii kina – w oparciu o jego teksty nakręcono ponad 100 filmów.
  • Wszystkie 3 części ekranizacji Władcy pierścieni łącznie otrzymały 30 nominacji do Oscarów (ostatecznie zdobyły 17 nagród). Przy produkcji filmu pracowało ponad 20 000 statystów, a na potrzeby produkcji stworzono 48 000 rekwizytów.
  • Prawa do ekranizacji książki Kena Keseya Lot nad kukułczym gniazdem nabył w 1963 roku Kirk Douglas, który chciał zagrać w filmie główną rolę. W ekranizacji w reżyserii Milosa Formana w postać McMurphyego wcielił się ostatecznie Jack Nicholson (zdobywca Oscara za tą kreację). Część statystów grających w filmie to faktycznie pacjenci szpitala psychiatrycznego. Postać siostry Mildred Ratched z książki Keseya stała się także inspiracją dla serialu wyprodukowanego przez Netflix w 2020 roku.

Źródłko: www.filmweb.pl

0 Shares:
Może zainteresować Cię także