Który z polskich pisarzy był wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla? W dzisiejszym odcinku cyklu #Książkopedia prezentujemy niezwykłe informacje o wyróżnieniach literackich i ich zdobywcach:
- Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury tylko raz przyznano pośmiertnie. W 1931 roku wyróżniono w ten sposób szwedzkiego poetę Erika Axela Karlfeldta.
- najmłodszym laureatem literackiej Nagrody Nobla był Rudyard Kipling, który otrzymał nagrodę mając 41 lat.
- nagrodzonych Noblem wskazuje Komitet Noblowski, czyli 4-5 osób wybranych z Akademii Szwedzkiej (składającej się z 18 członków wybieranych dożywotnio).
- dotąd jedynie dwie osoby odmówiły przyjęcia literackiej Nagrody Nobla: Boris Pasternak i Jean-Paul Sartre.
- wśród nominowanych do literackiego Nobla byli m.in.: Eliza Orzeszkowa, Stefan Żeromski, Witold Gombrowicz, w tym aż czterokrotnie: Jarosław Iwaszkiewicz i Maria Dąbrowska.
- dwa rekordy w związku z Booker Prize pobiła Eleanor Catton w 2013 roku. Catton jest najmłodszą laureatką nagrody (mając 28 lat), a nagrodzona książka „Wszystko, co lśni” jest najdłuższym wyróżnionym dziełem w historii tej nagrody.
- francuska Nagroda Goncourtów wg testamentu fundatora może być przyznana wybranemu autorowi tylko raz w życiu. Wyjątkiem był Romain Gary, który otrzymał nagrodę w roku 1956 i w 1975 roku jako Émile Ajar. Prawdziwa tożsamość Ajar ujawnił dopiero w wydanej po śmierci książce.
- polska Nagroda Fundacji im. Kościelskich przyznawana jest pisarzom i krytykom poniżej 40 roku życia.
- istnieje wiele nagród literackich przyznawanych za poszczególne dziedziny literackie: nagroda Brama Stokera (literatura grozy), nagroda Hugo (science-fiction), Carnegie Medal (dla twórców literatury dla dzieci), Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (dla autora literatury podróżniczej).