Co czytać dzieciom wiosną? Po jakie książki warto zajrzeć z młodymi czytelnikami do księgarni? Zaglądamy do nowości Wydawnictwa Dwukropek dla dzieci od 6 do 12 roku życia.

Książki dla sześcio-, siedmio- i ośmiolatków

Joe Simmons, „Zgubiłem babcię w supermarkecie” 

6-8 lat

Premiera 20 kwietnia

Zabranie babci na jakieś głupie rozdanie nagród? Łatwizna! Nie w przypadku Mini, babci Harry’ego, która jest naprawdę niezwykła! Pracuje jako ratowniczka na basenie, potrafi kierować wózkiem widłowym i… kradnie ulubione cukierki toffi ze sklepu! W dodatku jest celebrytką i ma rzesze wiernych fanów. Wszyscy uwielbiają pomysłową staruszkę, ale rodzinie sprawia ona mnóstwo kłopotów. Czy Harry wiedział, w jaką zwariowaną przygodę się pakuje, gdy zgodził się zaopiekować babcią? Zdecydowanie nie, ale czego się nie robi, żeby zdobyć pięćdziesiąt psich punktów, które sprawią, że mama się wreszcie zgodzi na psa? Harry tylko o tym marzy i jest gotów na wszystko!                                  

Amy Butler Greenfield, „Ra Wszechmocny. Kot detektyw”, tom 1

Premiera 13 kwietnia

6-8 lat

Nominacja do nagrody Edgara! Bardzo zabawna seria, której akcja toczy się w starożytnym Egipcie.

Ra, leniwy kot faraona, rozkoszuje się swoją rolą królewskiego pupila. Kiedy w pałacu zostaje skradziony niezwykle cenny amulet należący do Wielkiej Królewskiej Małżonki, Ra zbytnio się tym nie przejmuje. Nadal cieszy się ze swoich przekąsek i drzemek nad basenem. Ale najlepszy przyjaciel Ra, mądry i pracowity skarabeusz Chepri, oraz nowo poznana kotka Miu nalegają na przeprowadzenie śledztwa – zależy im, aby uratować młodą służącą, niesłusznie oskarżoną i kradzież.

Ra zaczyna działać i dochodzi do wniosku, że rola wielkiego detektywa nie jest taka zła; nie ma nic przeciwko temu, aby nazywano go „obrońcą słabych i obrońcą sprawiedliwości”. Czy leniwy kot i maleńki skarabeusz z obsesją na punkcie łajna wytropią złodzieja biżuterii?

Zwariowane ilustracje niezwykle sugestywnie ożywiają te dziwaczne postacie.

Dla tych, co mają 7 i więcej lat (ale mniej niż 12)

Joanna M. Chmielewska, Maciejka Gwizd

Premiera 13 kwietnia

7-11 lat

Maciejka Gwizd to pełna humoru historia detektywistyczna dla dzieci. Pewnego dnia Kuba i Tośka z podsłuchanej rozmowy wnioskują, że szkole grozi niebezpieczeństwo, a dyrektorka umawia się z kimś, kto może temu zapobiec. W szkole pojawia się nowa woźna – Maciejka Gwizd.

Kim jest i na czym polega jej misja? Dlaczego dyrektorka, która nie toleruje zwierząt na terenie szkoły, pozwala, by woźna przychodziła do pracy z kotem?

Tego trzeba się koniecznie dowiedzieć, więc Tośka z Kubą rozpoczynają śledztwo. Powoli odkrywają, że woźna zna się na pająkach, opowiada fascynujące historie o zwierzętach, inspiruje dzieci do akcji „Poczytaj kotu”, pomaga Kubie poradzić sobie z szantażem, jednak to wszystko nie wyjaśnia obecności Maciejki Gwizd w szkole. Czy Kubie i Tośce uda się rozwiązać zagadkę?”

Dla tych, co mają więcej niż 9 lat i są prawie dorośli

Natasha Farrant, „Czas po Iris. Pamiętniki Bluebell Gadsby”, tom 1

Premiera 27 kwietnia

9-12 lat

Minęły trzy lata, odkąd siostra bliźniaczka 12-letniej Blue, Iris, zginęła w strasznym wypadku. Blue czuje, że tylko ona wciąż pamięta Iris. Ma wrażenie, że życie jej rodzeństwa toczy się dalej jak gdyby nigdy nic – starsza siostra Flora codziennie zmienia kolor włosów; młodsze rodzeństwo, Jasmine i Twig, ma obsesję na punkcie swoich szczurów. Jednak oni po prostu ukrywają swój smutek i na różne sposoby usiłują radzić sobie z traumą. Cała czwórka pozostaje pod opieką przytłoczonego emocjami młodego opiekuna, bośniackiego imigranta Zorana.

Mimo trudnego tematu nie otrzymujemy jednak przygnębiającej książki, lecz uroczą, słodko-gorzką opowieść o rodzinie, która stara się odbudować po tragedii. Ta napisana w ciepłym stylu cudowna rodzinna historia, pełna dziwacznego humoru i fascynującej dynamiki, czasem bywa zabawna, a czasem rozdziera serce.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

25 Shares:
Może zainteresować Cię także