Dziś premiera książki Czarny Bałtyk, wydanej nakładem wydawnictwa Lira. Przewrotna powieść kryminalna przeniesie nas do powojennego Kołobrzegu, podzielonego między społeczność polską i żydowską. Alternatywna wersja historii staje się tłem dla oryginalnej opowieści o morderstwie, podziałach i groźbie rewolucji. Przeczytajcie fragment.

Jak wyglądałaby świat, gdyby II wojna zakończyła się inaczej? Co by było, gdyby historia miała inny przebieg, niż ten znany z podręczników? Jak mogłaby wyglądać Polska? Z alternatywną wizją rzeczywistości przychodzi Maciej Paterczyk, autor kryminału Czarny Bałtyk.

Jest rok 1949, w powojennym, przeludnionym Kołobrzegu mieszkają Polacy i Żydzi. Od pewnego czasu w okolicy wzrasta przestępczość, regularnie słychać o kolejnych rozbojach, a nawet morderstwach. Stojący na klifie hotel Czarny Bałtyk podzielony jest na dwie części – polską i żydowską. Pewnego dnia w polskiej części obiektu znalezione zostaje ciało młodej Żydówki. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą Polak aspirant Konstanty Majski i młodszy aspirant Waleria Singer pochodzenia żydowskiego. Podejrzanymi o dokonanie zbrodni zostają stara hrabina, kamerdyner, szachista-zegarmistrz i robotnik…

Tymczasem w mieście narasta konflikt polsko-żydowski, eskalują napięcia społeczne, a przyszłość Pomorza ma rozstrzygnąć referendum.

Jeden hotel. Jedna zamordowana dziewczyna. I dwa śmiertelnie skłócone ze sobą narody…Czy uda się ująć sprawce? Jaki będzie motyw zbrodni i jakie będą jej konsekwencje?

Przeczytaj fragment książki Czarny Bałtyk Macieja Paterczyka (kliknij tutaj).

Książka Macieja Paterczyka Czarny Bałtyk w księgarniach od 10 lutego 2021 r.

Maciej Paterczyk
Maciej Paterczyk

Maciej Paterczyk (ur. w 1986 r.) – ukończył historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tej pory wydał trzy powieści, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim: Ziemie niczyje (2014), Na zgliszczach (2015), Morze krwi, ziemia ognia (2019). Wyróżniony stypendium marszałka województwa zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury.

Źródło: Wydawnictwo Lira, Fot. Maciej Zienkiewicz Photography

18 Shares:
Może zainteresować Cię także