Książka jest dla dziecka nauczycielem i przyjacielem. Pomaga rozwijać zainteresowania, poznawać siebie i swoje otoczenie, podpowiada, jak radzić sobie z dziecięcymi kłopotami, pierwszymi trudnymi emocjami i wyzwaniami. Książka to doskonały prezent z okazji Świąt Bożego Narodzenia – pięknie wydana, pełna barw, napisana starannym językiem. Polecamy 10 książek, które naszym zdaniem będą idealnym prezentem pod choinkę.

Przyroda to przygoda

„Las i jego mieszkańcy” to wyjątkowa książka, która zabierze małych czytelników na spotkanie z przyrodą. Bliskie rzeczywistości, piękne ilustracje przedstawiające świat roślin i zwierząt bytujących nad rzeką oraz przyjazny dzieciom tekst zawierający mnóstwo wiadomości to prawdziwa gratka dla małych badaczy i miłośników przyrody. Książka została przygotowana dla dzieci powyżej trzeciego roku życia i ma formę interaktywną. Jest do niej dołączona płyta CD i specjalnie opracowany kod QR.  Znajdują się interesująco opowiedziana historia, której towarzyszą odgłosy przyrody. Dzięki temu dzieci poznają otaczający je świat i nauczą się wsłuchiwać w jego przebogate dźwięki. Książka podzielona jest na 13 krótkich rozdziałów. Każdy z nich wraz z odtworzonym nagraniem to wspaniała lekcja przyrody. Może ją przeprowadzić zarówno nauczyciel w szkole lub w przedszkolu, jak i każdy rodzic bądź opiekun w domu. To zachęta do obserwowania i pokochania najbliższej przyrody. Polecamy także inne książki wydawnictwa Jedność z serii Przyroda to przygoda; wśród nowości są „Sowa i inne nocne zwierzęta” oraz „Bóbr i inne zwierzęta znad rzeki”. Udanych wypraw na łono przyrody!

A jeśli przyrodą interesują się starsze dzieci, mamy dla nich książkę Marcina Pajdaka.  „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Zima” to druga z czterech pór roku bogato ilustrowanej przez autora literackiej baśni fascynującej i dzieci, i rodziców. Magiczna podróż do słowiańsko-germańskiej krainy uczy o lesie i czaruje przygodą. Sudecka Puszcza tylko z pozoru pogrążyła się w zimowym śnie. Ogołocony z liści, niemal przezroczysty las wciąż zazdrośnie skrywa swoje tajemnice. Tylko najwytrwalsi obserwatorzy dostrzegają w zamarłym krajobrazie subtelny ruch, drobny szczegół, który zdradza, że nie wszyscy posnęli pochowani w norach i kryjówkach. Drzewa i grzyby szepczą coś nocami w języku, którego nikt nie rozumie, a zatroskane tym szeptem zwierzęta przemierzają puszczę, pokonując zastawiane przez zimę zasadzki. Próbują rozwikłać zagadkę, której istnienia mogą się tylko domyślać. Ubierz się ciepło i zabierz z nimi w forsowną wędrówkę w głębokim śniegu. Jeżeli będziesz wytrwały, przeżyjesz niezwykłą przygodę i dowiesz się o lesie rzeczy, których nie możesz podejrzewać. Polecamy również „Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Jesień”.

Maluch poznaje świat z Modim

„Modi” to seria książeczek o kilkuletnim chłopcu i jego psie mopsie. Bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód, przy okazji poznając świat.
Sympatyczny bohater wraz ze swoim pieskiem przeprowadzi malucha przez naukę liczenia, kolorów i kształtów, a nawet zabierze ze sobą do przedszkola! Po takim treningu każde dziecko z uśmiechem na twarzy zechce pójść w jego ślady! Autorka książki,  Katarzyna Potocka na co dzień zajmuję się filmem animowanym oraz ilustracjami. Wydała serię książeczek dla dzieci „Modi”, które są w całości napisane i ilustrowane przez nią. Inspiracją do stworzenia książeczek jest jej syn i piesek mops. W książeczce „Modi uczy się kształtów” – wyrusza w ich poszukiwaniu, które staje się podróżą pełną zabawy. Przecież kształty są wszędzie! Druga część – „Modi uczy się liczyć”, to opowieść o chłopcu i jego piesku Franiu, którzy wyruszają w podróż, żeby odkrywać świat. Ta interaktywna książeczka zachęca młodych czytelników i ich rodziców do nauki liczenia przez zabawę.W kolejnej spotykamy Modiego w ogrodzie zimowym. Modi i Franio odwiedzają babcię w ogrodzie. Razem będą odkrywać kolory, nazwy warzyw oraz owoców! Modi odkryje, że dynia jest wielka i jest kolory pomarańczowego, a co znajdzie Franio i jakiego to będzie koloru?

Zaspokój ciekawość

W życiu każdego młodego człowieka nadchodzi taki czas, gdy jego największą pasją są dinozaury. Jedni zaczynają jeszcze w przedszkolu, inni już w szkolnych ławkach. Mamy dla nich idealny prezent – książkę „Księga dinozaurów” autorstwa Gabrielle Balkan od wydawnictwa Kropka. To wielka księga dziesięciu dinozaurów rekordzistów z elementami interaktywnymi – zabawą w zgadywanie. Młody pasjonat znajdzie w niej mnóstwo ciekawostek i fascynujących faktów ze wspaniałymi kolorowymi ilustracjami. Plus – słowniczek, indeks i dział „Odkryj więcej!” – inspirujące!

A jeśli już pasja do poznawania świata porwie dziecko w pełni – dzięki dinozaurom, może kontynuować dzięki książce „Faktomania”.  Autorek książki jest brytyjski pisarz i dziennikarz, współautor książki „Britannica. Nowa Encyklopedia dla dzieci”. W „Faktomanii” przedstawia 300 list ciekawostek podanych w zabawny i przystępny sposób: ile ważył każdy z 10 największych dinozaurów  w… kotach? Ile cech wspólnych ma nasze DNA z kodem genetycznym zwierząt i… bananów? Książka zawiera ciekawostki na temat wybuchających wulkanów, średniowiecznych machin i skaczących pająków oraz eksplodujących gwiazd. To nie tylko ciekawy sposób na uczenie się – inny od tych proponowanych w podręcznikach szkolnych – ale i świetna rozrywka dla dziecka i rodzica.

Dla artystów – w języku polskim i ukraińskim

A może zimowe wieczory to dobry moment, żeby zacząć lub wrócić do pasji – i zająć się rysowaniem? Polecamy „Kurs rysunku. Szkicownik Zwierzęta” . To nie jest typowy kurs rysowania. Na podstawie przygotowanych rysunków, tzw. wzorów, postaraj się dokończyć ilustracje na wybranych polach. Głównym obiektem zainteresowania w tej rysunkowej przygodzie są dzikie zwierzęta. Podczas pracy możesz opierać się na zaproponowanym wzorze bądź też, jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować zakończyć rysunek w inny sposób niż ten przedstawiony jako wzór (np. lis może mieć znacznie większe czy też zmrużone oczy, lew ugiętą i podniesioną nogę, a słoń znacznie dłuższą trąbę). Polecamy też „Kurs rysunku. Szkicownik Dzikie Zwierzęta” a dla miłośników barw – „Kolorowanki dla każdego. Motywy regionalne do zabawy i dla relaksu.” Wszystkie książki dostępne w wydaniu polsko-ukraińskim.

Rodzinne historyjki

Joanna Olech jest mistrzynią uchwycenia i pokazania najzabawniejszych i najbardziej poruszających momentów w życiu (nie)zwyczajnej rodziny. I co ważne – narratorami jej opowieści są dzieci. Tak było w „Dynastii Miziołków”, tak jest i w nowej książce –  „Miziołki wracają czyli Kaszydło rządzi”. I oto oni: Miziołek-maturzysta, Kaszydło – nastolatka i Mały Potwór – dziewięcioletni umysł ostry jak brzytwa. Wszelkie podobieństwo osób, nazwisk i zdarzeń zamieszczonych w książce, do prawdziwych, jest  nieprzypadkowe.

Jeśli komuś będzie mało emocji po przygodach z Miziołkami, może zajrzeć do Kini i Kajtka. „Kinia, Kajtek i psie figle” to zbiór humorystycznych opowiadań  autorstwa Hanny Pawilonis z doskonałymi ilustracjami Grażyny Rigall. Kinia i Kajtek mieszkają w dużym mieście, w wielkim domu na ogromnym osiedlu. Ale w małym mieszkaniu i w maleńkim pokoju. Jak to się dzieje, że codziennie spotykają ich przygody? To żadna tajemnica. Mają niespożytą energię i wyobraźnię. A do tego psa i piętrowe łóżko. Książkę wydało wydawnictwo Łajka, którego inne książki również polecamy. Kliknij tu!

Ważne opowieści o emocjach

Dr Ewa Zawisza-Wilk jest terapeutką, pedagożką, logopedką, tutorką i mediatorką. Ma ogromne doświadczenie pracy z dziećmi i dorosłymi w trudnych momentach ich życia. Jej książki – w tym najnowsza „Szalik ciotki Melancholii” –  to pięknie ilustrowane przez Pawła Wąsowicza opowieści o mierzeniu się z wyzwaniami takimi jak choroba czy depresja. W „Szaliku” poruszono temat depresji – osoby dorosłej i dziecka oraz zmian, jakie ta choroba wprowadza w życie całej rodziny. Książka Szalik ciotki Melancholii ma dać garść wiedzy o tym, jakie mogą być objawy depresji, jak przebiega proces zdrowienia i co jest konieczne, by to nastąpiło. Ma pozbawić dziecko poczucia winy i odpowiedzialności za chorobę bliskiej osoby. Pozwala dziecku zrozumieć, że nie ono sprawiło, że rodzic zachowuje się niezwyczajnie i nie ono odpowiedzialne jest za terapię. Książka do wspólnego czytania. Polecamy również „Plasterki na tęsknotę” Ewy Zawiszy-Wilk.

“Kiedy była na dworze, tak naprawdę nigdy nie doskwierała jej samotność. Była szczęśliwa i czuła się naprawdę sobą. Poczucie osamotnienia dopadało ją wśród ludzi. Świadomość bycia odmieńcem niepasującym do grupy nie była zbyt miła. Ale rozwiązanie tego problemu wydawało się dość banalne: spędzać więcej czasu na skałach. W dziczy”.

To fragment książki  „Figgrotten” o dziewczynce, która była inna, co sprawiało, że spotykała się z brakiem akceptacji. April Stevens stworzyła błyskotliwą powieść psychologiczną o różnicach między ludźmi, mechanizmach obronnych i dojrzewaniu psychospołecznym. Pokazuje, że kryzysy rozwojowe są drogą dojrzewania, a nawet rozkwitu osobowości. Książka wypełniona dobrem, prawdą psychologiczną, akceptacją, życzliwością i literacką magią. Rekomendowana przez pedagogów i wyróżniona przez krytyków literackich.

Inne tytuły o emocjach: Margaret Atwood, „Wysoko wśród drzew”, Kobi Yamada „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku”, May Smith Briony, „Jednorożec Małgosi”.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 Shares:
Może zainteresować Cię także