Agnieszka Osiecka, pisarka i poetka, która skupiała wokół siebie rzesze artystów. Będąc autorką ponad dwóch tysięcy piosenek, sama stała się bohaterką wielu książek – biografii, korespondencji i powieści – a nawet serialu telewizyjnego. Nietuzinkową osobowością Osieckiej można byłoby obdarować prawdopodobnie kilka osób – być może dlatego nie ustają próby jej sportretowania. Prezentujemy kilka tytułów, które przybliżają postać pisarki.

Zofia Turowska, dziennikarka i pisarka (autorka biografii Janusza Majewskiego oraz opowieści o Zofii Nasierowskiej) w książce Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet prezentuje poetkę, jako kobietę pełną pasji, ale też o wielu twarzach. Nie jest tajemnicą, że Osiecka prowadziła w młodości dwa (a czasem) trzy pamiętniki, które pisane były w odmiennej formie – w jednych znajdziemy pozbawione uczuć spisy wydarzeń, a w drugich pełne emocji refleksje. W książce wydanej przez Marginesy znajdziemy obie Agnieszki. Szczególnie interesująco zostały też opisane relacje młodej Osieckiej z rodzicami, które niewątpliwe zaważyły na całym dorosłym życiu.

Książka Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej to kolejny obraz legendy polskiej piosenki. W publikacji Uli Ryciak (Wydawnictwo Literackie) nie znajdziemy przyjętej chronologii, jako klucza według którego poznajemy bohaterki biografii. Znajdziemy za to wiele historii z których dowiemy się, co było motorem jej działań i czy możliwe jest być jednocześnie “sterem, żeglarzem i okrętem”.

Osiecka. Tego o mnie nie wiecie autorstwa Beaty Biały to zbiór rozmów z 27 osobami, które miały okazję przebywać w bliskim otoczeniu poetki. Znajdziemy tu rozmówców, których głos w opowieściach o Osieckiej był już słyszany oraz takich, którzy dotąd na jej temat milczeli. Próbując złożyć obraz Osieckiej ze wspomnień bliskich jej ludzi, Beata Biały uświadamia czytelnikom, jak charyzmatyczna była to postać. W książce wydanej nakładem W.A.B. przeczytamy o tym, co poetka sądziła o organizowaniu wielkich przyjęć, jakie znaczenie miały dla niej dobra materialne i jak miłosne zauroczenia Osieckiej nazwała pewnego razu jedna z jej przyjaciółek.

Dziennikarka Violetta Ozminkowski w książce Lubię farbować wróble przybliża postać Agnieszki Osieckiej, jaka wyłania się z udzielonych przez poetkę na przestrzeni kilku dekad wywiadów. Nietypowy wywiad-rzeka (bo stworzony z fragmentów wcześniejszych wypowiedzi) to z jednej strony refleksyjny czasem pełen smutku opis życia, artystycznego świata, a z drugiej lekcja dystansu wobec otaczającej rzeczywistości.

W bogatym dorobku pisarskim Osieckiej znajdziemy eseje, dzienniki, zbiory poezji i piosenek. A także zbiór felietonów Czytadła. Gawędy o lekturach. Jest to wybór tekstów poetki, które pojawiały się w czasopiśmie literackim “Ex Libris”. Pełne humoru i trafnych puent wrażenia z lektur stanowią świetną historię nie tylko o książkach, ale też o spojrzeniu Osieckiej na twórczość. W zbiorze znajdziemy refleksje o tekstach Philipa Rotha, Pawła Huelle, czy Daniel Steel.

Magnetyczna osobowość Agnieszki Osieckiej przyciągała do niej wielu ludzi. W jej otoczeniu znajdowali się wybitni pisarze, aktorzy, ludzie kultury. Podobnie burzliwe życie uczuciowe legendy polskiej piosenki pełne było niezwykłych postaci. Odzwierciedlenie miłości, jaka połączyła młodą pisarkę ze znanym już wtedy Markiem Hłasko, znajdziemy w zbiorze korespondencji (Listy) autora Pięknych dwudziestoletnich. Interesującą pozycją nawiązującą do jednej z relacji Osieckiej jest Poetka i książę Manueli Gretkowskiej. Jest to impresja o uczuciu jakie miało łączyć pisarkę z Jerzym Giedroycem. Wspominając galerię niezwykłych mężczyzn z którymi wiązała się Agnieszka Osiecka, nie można zapomnieć o Jeremim Przyborze. Obraz tej pełnej pasji (ale też dramatów) relacji znajdziemy w Listach na wyczerpanym papierze (których wznowienie zapowiadane jest na połowę lutego).

7 Shares:
Może zainteresować Cię także