SMOKI WYOBRAŹNI

SMOKI WYOBRAŹNI

SMOKI WYOBRAŹNI

Paweł Wakuła

Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej

Premiera: 25.10.2018

„Czy wierzy pan w smoki?” – od tych słów zaczyna się powieść Pawła Wakuły Smoki Wyobraźni, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura Piętro Wyżej.

O smokach każdy słyszał, ale kto by tam w nie wierzył!

Znamy je z legend jako bezlitosne bestie, potwory porywające dziewice, gustujące w baraninie… ale nie o to przecież chodzi autorowi w tej książce.

Smoki Wakuły bywają nieśmiałe, samotne, osierocone, pełne kompleksów, niezaradne i zagubione w otaczającym je świecie. Takie, które pozostają wiecznymi dziećmi, starymi kawalerami lub zgorzkniałymi mizantropami mającymi za jedyne towarzystwo trofea łowieckie i wspomnienia minionych lat. Smoki zakochane w muzyce, współczujące, rozmyślające o rzeczach ostatecznych i głodne prawdziwej sztuki.

Aż się wierzyć nie chce, że pod skórą tych poczciwców, wzbudzających naszą sympatię, a czasem nawet współczucie, może czaić się potwór!

Tę tezę autor podaje nam w postaci miłej w lekturze powieści szkatułkowej, której oś stanowi podróż pociągiem i niespieszna pogawędka z przygodnym podróżnym. Ten pożycza narratorowi na czas drogi kajet wypełniony opowiadaniami o smokach. „Całość jest stylizowana na wczesną nowelę fantastyczną, z archaizowanym  zarówno stylem narracji, jak i światem przedstawionym wewnętrznych opowieści, sposobem przenikania się rzeczywistości z nierzeczywistością. (…) Teksty zawierają elementy mroku i grozy, podane jednak z dystansem, bez współczesnej brutalności, a zwłaszcza dosłowności” – pisze o książce profesor Joanna Papuzińska.

Wszystkie rekomendacje

No Banner to display