Wiłka smocza dziewczynka

Wiłka smocza dziewczynka

Wiłka smocza dziewczynka

Antonina Kasprzak

Wydawnictwo: BIS

Premiera: 05.03.2018

Najnowsza książka Antoniny Kasprzak to powieść, w której codzienność i współczesność mieszają się z odrobiną magii i legend. To dzięki tym nadprzyrodzonym elementom w dość zwyczajnym polskim mieście pojawia się z Wiłka, czyli na wpół baśniowa postać dziewczynki z odrobiną smoczej łuski na plecach i zupełnie zaczarowaną, strzelającą iskierkami z palców mamą.

Wiłka mieszka w ogromnym domu z ogrodem i ma niewiele kontaktu z rówieśnikami. Dzięki drobnym podstępom udaje jej się poznać dwie sympatyczne siostry – Polę i młodszą Bułeczkę. Dziewczynki trafiają na siebie w dobrym momencie – siostry, pod nieobecność mamy, która musi iść do szpitala, mają zdecydowanie więcej wolności oraz czasu, ale i potrzebę domowego ciepła, które znajdują u pary staruszków opiekujących się na co dzień Wiłką. Natomiast smocza dziewczynka dusi się w zamknięciu, brakuje jej przyjaciół i chce poznawać świat.

Wiłka smocza dziewczynka to powieść z przejrzyście poprowadzoną narracją, przemyślaną fabułą i starannym, dopracowanym językiem. Wieloletnie doświadczenie tłumacza pomaga autorce na każdym kroku – dialogi brzmią naturalnie, a całość jest przejrzysta i łatwa do zrozumienia przez dziecko. Książka napisana jest z ogromnym szacunkiem dla młodych czytelników, z pewnością przypadnie do gustu dziewczynkom ze szkoły podstawowej. Dorosłych zachwyci baśniowym klimatem i nutką realizmu – problemy bohaterek powieści, takie jak rozstanie rodziców, choroba czy samotność są dobrą okazją, aby oswoić dzieci z trudnościami. Baśniowy czar, piękne informacje i dobre zakończenie czynią ten proces łatwiejszym i zdecydowanie przyjemniejszym.

Wszystkie recenzje
    • Joanna Sabat

      Joanna Sabat – ur. 1983, kulturoznawca i doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Propagatorka polskiego designu sprzed lat i właścicielka niewielkiej kolekcji sprzętów marki Elwro. Współpracowała m.in. z portalem kulturalnym G-punkt i prowadziła audycję literacką we wrocławskim Radiu Luz.

      Inne recenzje

No Banner to display