Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kasia Nawratek

Wydawnictwo: EZOP

Premiera: 10.10.2016

W zalewie średniej jakości książek i powieści dla dzieci i młodzieży, powieść Kasi Nawratek jest przyjemna jak głęboki oddech mroźnego, grudniowego powietrza, którym oddychają zapewne jej bohaterowie w ciemne, zimowe popołudnia. Lektura ta sprawiła mi dużą przyjemność i wprowadziła w dobry, nieco świąteczny nastrój.

Bartek, jego pies Kresek oraz posklejana rodzina w osobach: mamy, jej partnera i taty z nową, oczekującą dziecka, narzeczoną, mieszkają na typowym śląskim blokowisku. Chłopcu nie wystarcza jednak szara codzienność i dużą część swojego życia wiedzie w świecie wyobraźni pełnym zaczarowanych królików i żarówek rosnących na krzakach. Dla Bartka równie realne jest spotkanie z bezdomnym Panem Franciszkiem , jak i wymyślone potwory – Niestety oraz Przykromi. Prawdziwe są także problemy w szkole i wizyta rodziców u Pani Dyrektor, a także domowe kłótnie z powodu braku pracy. Fantastyczny, dziecinny świat Bartka zaczyna więc się wyraźnie chwiać u podstaw, jak ruszające się w powodu szkód górniczych bloki, w których mieszka.

Historia chłopca ilustrowana jest sympatycznymi rysunkami, a język książki jest dowcipny i bardzo współczesny. Choć książka jest skierowana do dzieci, które umieją już same czytać (około dziesięcioletnich), to wspólna lektura i rozmowa na wspomniane w niej tematy może być bardzo przyjemna i wartościowa, wszak wciąż brakuje lektur, które mówią wprost, lecz delikatnie o problemach rozwodów, bezrobocia czy nawet alkoholizmu.

Nad książką Kasi Nawratek unosi się klimat długiego, grudniowego popołudnia z roziskrzonymi od telewizorów oknami w blokach, oczekiwaniem na święta i momentami pojednania z rodziną. To także czas, gdy zaczynamy dostrzegać lepiej problemy ludzi wokół, bezdomnych, opuszczony i na co dzień pogardzanych, jak mieszkający na działka bezdomny, któremu pomaga bohater powieści. Na tegoroczne Święta, życzę więc Państwu wrażliwości i siły marzeń Bartka Kłopotka.

Wszystkie recenzje
    • Joanna Sabat

      Joanna Sabat – ur. 1983, kulturoznawca i doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Propagatorka polskiego designu sprzed lat i właścicielka niewielkiej kolekcji sprzętów marki Elwro. Współpracowała m.in. z portalem kulturalnym G-punkt i prowadziła audycję literacką we wrocławskim Radiu Luz.

      Inne recenzje